Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: lisaln efter 20 Juli , 2013, 12:44
-
Vores ene moskusand har samlet en redefuld æg i en mælkejung og er begyndt at ruge. Men de sidste par dage, har hun om eftermiddagen forladt reden i flere timer...
Kan det skyldes varmen?
Om eftermiddagen ligger mælkejungen i skyggen, men ca. indtil middag er der sol på.
-
stol du bar på at andemor ved hvad hun gør, de er noget af det mest stabile rugere du kan få, når du ser på det færdige resultat
-
det kan meget muligt skyldes varmen som den er i øjeblikket. min den ene and der har ruget har i de sidste par dage forladt reden ofte og når hun lå derinde, stod hun nærmest mere op end lå.
jeg har nemlig også haft 2 ænder rugende i mælkejunger. ægene er netop klækket i nat og i dag. og selv under klækningen forlod den ene and reden ret ofte her i løbet af dagen. og var hun derinde stod hun mest op.
jeg havde ellers dækket til så der var skygge over, men især den ene junge stod lidt anderledes på solen så den har nok været noget varmere.
umiddelbart er næsten alle ægene (31) som denne and lå på klækket alligevel. kunne kun se 2 æg der lå her til aften og en MASSE ællinger, og tomme skaller har jeg flyttet en del af ;D
utroligt de kan klække når de nærmest ingen fugt får fra mor når hun ikke rigtig ligger på dem.
men ja har erfaret at de er nogle seje og kampvillige nogle de ællinger.
at anden forlader reden så mange timer har intet at sige. selv en hel dag sker der ikke noget ved, slet ikke i denne varme.
-
Det lyder rigtig godt! Så vil vi læne os tilbage og afvente resultatet:-) Tak for hjælpen til jer begge:-)