Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Line86 efter 05 Juli , 2013, 16:07
-
Hej. Er der nogen der ved hvorfor mine høns ligger helt vildt lidt æg? Er det fordi jeg har en skruk med kyllinger? De lagde 4-5 stk om dagen før (5 høns).. Og nu er det 1 stk pr dag få dage ingen.
-
Høns der fælder holder som regel æglægningspause - og de er blege i ansigtet. Den hormonale tilstand, hvor de er frugtbare signaleres til hanen ved at de er ildrøde i kam og ansigt - og når den periode er ovre, så falmer de, bliver nærmest kødfarvede og går i fældning. Måske holder de læggepause helt til næste forår, hvor de starter op i februar, når lyset er ved mærkbart at vende tilbage.
Endelig betyder foderet en del - de skal have kraftigt og nærende, men ikke-fedende foder, for bliver de for tykke, lægger de ikke æg.
Hvad mere? Der er ikke nogen tyveknægte der spiser æggene?
-
Det er dværg wyandot. Jeg synes ikke de ser ud som om de fælder eller er blege.. Og æggene blir ikke taget
-
Hejsa...
Jeg kan ikke svare på om der er en sammenhæng eller ej, men du er ikke den eneste der har fået færre æg samtidigt med at en høne i "gården" er skruk.
Prøv at se her:
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=33735.msg297142#msg297142
Hmm, jeg synes det er vildt mærkeligt. Mine to er nu oppe på ca. 1 æg om dagen - det er næsten 1,5 mdr.s pause. Mine kyller er ca. 4 uger nu og går med skrukken for sig selv, men de andre "hænger ud" nærmest klistret til deres bur / gård.
Det kunne være spændende at høre fra nogen, der ikke får færre æg, i forhold til om skrukken er fjernet helt fra flokken?
-
Med hensyn til skrukken er det helt anderledes ved mig, har seks dværg wyandotter hvor kun en ligger æg. Men når denne så bliver skruk lægger alle pludselig æg -under hende... :-\