Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Nadine efter 01 Juli , 2013, 16:44

Titel: Skruk høne
Indlæg af: Nadine efter 01 Juli , 2013, 16:44
Hej! Jeg har brug for lidt råd. Jeg har fået en skruk høne som ikke forlader reden overhoved. Vi har ingen hane og er ikke interesseret i befrugtet æg iøjeblikket. Hvad gør jeg. Vi fjerner æggene hver dag, de andre ligger deres æg der hvor den ligger. Jeg syntes ikke jeg har set den spise eller drikke, og den går heller ikke ud når jeg lukker de andre ud i haven. Hvordan for man den til ikke at være skruk mere?
Titel: Sv: Skruk høne
Indlæg af: i.soerensen efter 02 Juli , 2013, 09:02
lav en kasse med tråd i bunden og tremmer foran placer kassen så den er hævet over gulvet så bliver hønen afkølet efter 2-3 dage skulle den gerne være afskrukket husk vand og foder
Titel: Sv: Skruk høne
Indlæg af: Ilse B efter 02 Juli , 2013, 10:15
Hej Nadine, :)
Man kan gøre det på flere måder.
Du kan også forstyrre hønen igen og igen. Løft hende ud og sæt hende på græsset, lok med godbidder, sæt hende hvor der er masser af lækker krible krable osv.
Jeg startede på sådan en " kur" for tre dage siden, det ser ud til at virke for min silkehøne *k

Det tager lidt længere tid, også din, men er mindre barsk, synes jeg, end tremmeburet.
Titel: Sv: Skruk høne
Indlæg af: Nadine efter 02 Juli , 2013, 11:57
Tak for rådene. Jeg tog den ud igår,fordi nu ville jeg lige prøve at se om den overhoved ville spise. Og det gjorde den, den var SULTEN. Men så gik den op på reden igen :( Også tog jeg den ud igen imorges, men den sidder nok på reden når jeg kommer hjem. Jeg tror jeg prøver med at forstyrre den først og håber det er nok.
Titel: Sv: Skruk høne
Indlæg af: Dyre-tossen efter 02 Juli , 2013, 14:08
det er da meget nemmere at give skrukken kyllinger så er det hurtigt overstået men i stedet passe på de små...så har hun hellere ikke ligget forgæves ;)
Titel: Sv: Skruk høne
Indlæg af: Ilse B efter 02 Juli , 2013, 15:39
Har du mulighed for at spærre af for reden, vil det gå meget nemmere.men det er jo ikke altid muligt. :)