Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Kathold efter 30 Juni , 2013, 19:18

Titel: Foder til daggamle moskusællinger
Indlæg af: Kathold efter 30 Juni , 2013, 19:18
Der er klækket 5 moskus ællinger i rugemaskinen og flere er på vej, men da jeg er ny i ællinge verdenen er jeg lidt i tvivl om hvad de skal have at spise til at starte med, de har fået start foder i pilleform og vand ned i kassen, men er der andre ting der ville være godt for dem ?
Anden som lå på disse æg blev som de andre 8 spist af ræven >:(, der ligger dog en tilbage med æg som skulle klække i denne uge, så jeg håbede at hun måske kunne tage nogle af disse ællinger også, er der nogle der har erfaring med dette ?.
Titel: Sv: Foder til daggamle moskusællinger
Indlæg af: maja1981 efter 30 Juni , 2013, 22:18
startfoder og masser af vand til at bade i og drikke af er helt fint for de små til en start.
bare kanten på vandet ikke er for høj så de kan drukne. jeg bruger bla. kyllingefoderbakker som er med 3-5 cm kant

jeg tror desværre ikke det kan lykkedes at sammenføre andre ællinger end andens egne. så skal de under hende samtidig med at hendes egne klækker.

her ved hver andemor udemærket godt hvilke ællinger der er hendes egne og hvilke der ikke er, også selv om de er lige gamle.


men du kan jo gøre et forsøg. og hold skarpt øje med dem, så du kan nå at redde de små væk hvis andemor ikke syntes det er hendes egne, for så bider hun dem ret voldsomt. men det er jo næsten forsøget værd at prøve for din egen og ællingernes skyld.