Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Rina efter 13 Juni , 2013, 18:23

Titel: Hvornår må den slukkes??
Indlæg af: Rina efter 13 Juni , 2013, 18:23
Jeg har de her 5 dv silkekyllinger på ca 5 uger. De startede med at stå i mit bryggers i 3 uger med varmelampen. Så flyttede jeg dem i hønsehuset hvor de har en stor murebalje og varmelampe hele døgnet med udgang til resten af hønsehuset og de øvrige silker ( 7 stk)på 2 og 3 mdr. Men er i tvivl om hvornår jeg må slukke lampen. De har jo fået hvide dun/fjer, men synes de klumper sig sammen ligeså snart jeg prøver at slukke lampen..?
Titel: Sv: Hvornår må den slukkes??
Indlæg af: Rudy efter 13 Juni , 2013, 18:31
Ved 5 ugers alder (i den kolde tid 6 uger) er de gerne varmefri, under forudsætning at man løbende uge for uge har sænket temperatur så de løbende er blevet afhærdet.
Titel: Sv: Hvornår må den slukkes??
Indlæg af: Olversdottir efter 13 Juni , 2013, 18:36
Begynd med at slukke varmen i dagtimene ..
Titel: Sv: Hvornår må den slukkes??
Indlæg af: Olversdottir efter 13 Juni , 2013, 18:39
Jeg har timer på mine varmelampe og når kyllingene er ca 2-3 uges gamle begynder jeg at slukke for varmen ca 15 min hver anden time i dagtimene og øger så off timen på varmen når de vokser ..
Nu er de 6 ugers gamle og får kun varme om natten ..
Og snart ingen varme :)