Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Anders Rytoft efter 08 Juni , 2013, 09:11

Titel: Gæslinger
Indlæg af: Anders Rytoft efter 08 Juni , 2013, 09:11
Hej Allesammen

Min gås havde lagt oven på 6 æg så for en uge siden kom der 4 søde gæslinger. Dsv døde den ene i går. Mit spørgsmål er så: Kan jeg købe nogle gæslinger i omegn, og sætte dem sammen med de tre gæslinger og gåsemor? Tænker tre gæslinger ikke er nok til mit behov.
:-)
Titel: Sv: Gæslinger
Indlæg af: todda efter 08 Juni , 2013, 09:27
 Har du givet dem medicin mod orm,ellers risikerer du at miste resten.Det kan gå meget hurtigt,men det ved du sikkert. ;)
Titel: Sv: Gæslinger
Indlæg af: Anders Rytoft efter 08 Juni , 2013, 09:38
Skal de det? - Det var så ikke det den døde af.
Titel: Sv: Gæslinger
Indlæg af: Gåsepigen efter 08 Juni , 2013, 10:01
Det er meget sjældent, at gæslinger får orm, så med mindre du ved, de har orm, er der ingen grund til at give dem medicin.

Hvis du køber gæslinger i samme alder som dem du har, skulle der være en rigtig god chance for en lykkelig familiesammenføring.
Titel: Sv: Gæslinger
Indlæg af: Danny Westh efter 08 Juni , 2013, 11:23
Jeg har nu heller aldrig givet mine gæslinger ormekur.

Men som gåsepigen også skriver så plejer det fint at kunne lykkes hvis de er nogenlunde samme alder.

Danny
Titel: Sv: Gæslinger
Indlæg af: todda efter 10 Juni , 2013, 21:58
vores nabo havde gås med 11 gæslinger gående.først døde 1 og så gik det meget hurtigt,ungerne døde en efter en på et par dage.
Her siger man at hvis gæs har gået på arealet før,så skal man give ungerne ormemedicin,når de har været på græs i 10 dage.
Kan være andet gør sig gældende i DK.