Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Mette Juul efter 20 Maj , 2013, 21:35
-
Der er gang i rugemaskinen idag, men jeg undrer mig...
Ud af 10 araucanaæg er der kommet 4 kyllinger, 5 har stjerne, 1 er hel.
Ud af 3 araucana/maran er der kommet 1 kylling, 2 har stjerne.
Ud af 10 gule orpington er der 3 kyllinger, 1 m hul, og 6 hele.
Ud af 10 legbarfarvede orpington er der 10 hele....
Første stjerne kom i aftes, og jeg hævede fugten fra 45 til 55.
Det er dag 21 i dag, første kylling kom i nat. Her til middag hævede jeg fugten til 65 pga at jeg tidligere har haft problemer med maranæg med tyk hinde.
Nå, nu er der, i skrivende stund, kommet en maran/araucana og en araucana mere. /o
Er der nogen der kan komme med et bud på om de legbarfarvede kræver mere tid eller mere fugt? Jeg lyste sidste gang for en uge siden og der var de fine. Jeg har ikke tjekket yderligere her under klækningen, da fugten jo skal blive oppe.
Det er første gang jeg skal ruge legbarfarvede ud så måske er der en detalje der er smuttet for mig. Umiddelbart troede jeg jo de ville komme som de gule.
Håber nogen kan hjælpe mig.
mvh Mette
-
Farven på Orington er fuldstændig ligegyldig mht. klækning ;) Men Orpington er dovne, også når de klækker.
Den eneste forskel, hvis du ser forskel på klække resultat på de 2 farver Orpingtoner, er at der så sikkert er forskel på de 2 stammers livskraft og evt. at den ene er måske avl med nært beslægtede avls-dyr.
-
Rudy
Jaaa, det med livskraften er der måske noget om, jeg ved det ikke. Det er jo som sagt første gang med legbar. Men at de er dovne er helt tydeligt. De gule vil helst bare sove, men de små grå araucanaer drøner rundt og terroriserer ethvert soveforsøg ;D