Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: lonekær efter 16 Maj , 2013, 17:08
-
Hvordan holder man bedst om/på en høne, når det endelig lykkes at fange kræet?
Har jo de her berømte lus jeg gerne vil have taget livet af. Eller rettere mine høns har lusene. ;) Staldchok er indkøbt, samt noget antilusepulver til at strø i deres sandbad. Så håber jeg at de snart vil begynde at lægge nogle æg, de 3høner ligger 2-3 stk om ugen, tilsammen..
-
Vent til i aften når de sidder på pind. Så snupper du dem op og løfter vingerne på dem og giver dem et pust under hver vinge og et i måsen. Så skal de bare tilbage på pinden eller hvor de nu sover.
-
Er de mere rolige når der er mørkt? Og skal man holde rundt om vingerne og skal benene holdes?
Er helt ny ud i hønsehold(ning).
-
fold hænderne ud og tag fat rundt om hele kroppen og lidt af vingen så de ikke kan baske når du tar dem op. det gør pænt ondt at få et vinge i hovdet
1,7,2 moskusænder
0,0,4 grå gæs
0,0,10 danske land gæs
1,0,4 blandningshøns
0,1 mørk sussex
0,1 maran
0,2 lys sussex i stor
0,1,14 rhode islander
0,1 isa brown
1,3 sabelpoot
0,1 dværg hollænder
-
En god måde at holde fjerkræ på er at stikke pegefinger ind mellem benene på hønen og så klemmet tommeltot og fingrene på den anden side godt sammen. Det kan evt. være nødvendigt lige at holde en hånd hen over kroppen, hvis den basker. Fingrene stikkes ind forfra.
Høns er altid fuldstændig rolige, når det er mørkt, så det er et godt tidspunkt at håndtere dem på.
Sådan holdes en høne nemmest:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10358/normal_DSC04605.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/displayimage.php?pid=16152)