Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Paw Hansen efter 13 Maj , 2013, 09:10
-
Alt imens kyllingerne er igang med at klække kan jeg lige nå at berette om min meget grimme kylling.
Jeg er ved at ruge kyllinger ud for en ven. Ville lige tjekke op på det hele på 20. dagen... Det kunne jo være nogen var begyndt at klække. Jeg rækker min hånd ind bag hønen og får fat i noget meget koldt og klamt... Jeg tænker straks at noget måtte være dødt. Men i det samme bevæger det kolde og klamme sig, tilmed ganske kraftigt. Jeg er her ved at få et hjertestop :o.
Da jeg efter et par et par sekunder får samlet mig lidt får jeg fat i klumpen. Det er en stor fed tudse som har ligget og puttet sig under mutter skruk ;D. Jeg øsnker selvfølgelig at fjerne den da den ikke skal forstyre rugningen, men mutter skruk mener det er hendes og straks får jeg adskellige huk. Hun har nok været stolt på trods af at "kyllingen" var så grim. Hun kunne selvfølgelig adtid dække sig ind under at det jo ikke er hendes æg og derfor ikke ansvarlig for kyllingernes udseenende.
Men to rigtige kyller var kommet her til morgen og flere er på vej. De er meget søde og kønne ;)
-
;D ;D ;D mødrene er noget underlige noget de eeeelser deres børn uantset udsende...
bare vent den kan forvandle sig til noget meget smuk <T *f
-
Ha ha ha den var griner ;D ;D
Held og lykke med den grimme kylling og de nye smukke ;)
-
Ha, ha sikke en sød oplevelse og pøj, pøj med både grimme og kønne kyller
-
;D Ha ha ha.. Sikke en herlig beretning
-
Hehe :) Vi er nød til at blive holdt opdateret løbende :P
-
*g *g *g tak for dagens grin og tillykke til den stolte mor *g *g *g
-
Det kan jo være ..... at skrubmutter tænker, at hun kan forvandle den grimme kylling til en smuk prins? ;)
-
Har du prøvet at kysse den? ;D
-
Tak dagens grin *g *g
-
Jeg har helt ondt i maven af grin..det var dælme en sjov èn *g *g *g
-
Nå en hund kan adoptere små kattekillinger, kan en høne vel også adoptere en skrubtudse? *h *g
Tak for beretningen. Jeg kan godt forstå at du var ved at få hjertestop da du fik fat i kyllinge-tudsen. :o
-
Under andre omstændigheder ville tudsen blive ædt!
-
hahaaaa skønt... men hvor er BILLEDERNE ? :D :D
-
Jamen det glæder mig at beretningen kan give anledning til nogle smil ;D.
Billede det havde jeg slet ikke tænkt på og den kommer næppe tilbage da reden nu er fyldt op med små pippende væsener /o. (Og de er meget dejligere at røre ved)
-
Ha ha ha - ja jeg ville dælme også få hjertestop ;D
-
WAAAAAADR : )
-
Ewwwww havde det været mig. Ja, så havde jeg ligget død af hjertestop i hønsehuset. Jeg har en slem amfibie fobi. Hvordan i hele hulen er det lykkes den at komme ind i reden?? og så enda uden at blive ædt???
Har skru(b)kmutter taget den med ud på græs??? ;-)