Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Gåsepigen efter 10 April , 2013, 22:23
-
(https://lh4.googleusercontent.com/-cRTNeFYpszQ/UWXI0lpUPUI/AAAAAAAABHg/ejzhnzzc4EY/s1100/IMG_2520.JPG)
Hov, hvem er nu det? Det er såmænd faster Anna, som klækkede i nat. Hun kommer fra samme sted som Keld, så hun er blevet snakket med de sidste par dage, mens hun stadig lå i ægget.
Lige nu ligger hun og sover på et håndklæde på mit skød - men hun er sikkert også udmattet efter at være blevet beundret i fire timer. Hun er allerede meget finere i dunene end på billedet; men hun er også blevet flittigt nusset. Kattene har også hilst på hende, og det lader til, at hun er blevet accepteret som medlem af familien.
Det var egentlig meningen, at Cæsar og Cleopatra skulle have taget ophold i fryseren, inden faster Anna kom, men nu er hun her. I morgen skal hun med mig til tandlæge, men ellers har vi ingen aftaler. Den planlagte tandudtrækning blev heldigvis klaret i mandags, så vi skal bare til eftersyn. Det bliver nok første gang, tandlægen bliver udsat for en æggetand! ;D
-
Velkommen til livet Anna *h. Du kommer til at få en fantastisk spændende og anderledes tilværelse sammen med din nye familie *p
-
ÅÅÅÅH tillykke med med hende !j
-
nuuuuser hvor er dyrebørn altså skønne
tillykke med hende
-
Tillykke tillykke med den lille nye Faster Anna - hun er da bare top skøn *p
-
Tillykke med den.
Er den blevet kønsbestemt denne gang?
Danny
-
Til lykke med Faster Anna, hvor er hun dejlig. Og sikke mange spændende oplevelser der venter hende. Jeg glæder mig meget til at følge med i hendes gøren og laden fremover :) ♥
-
Tillykke med den.
Er den blevet kønsbestemt denne gang?
Danny
det er der lige meget Danny -Kæld er også en pige...
-
Hvor er den skøn og heldig at blive gås hjemme hos dig :)
-
uff den er da nuttet, og det er jo spændende, om det denne gang så er en gase, der må leve med at blive kaldt Anna,,, tillykke med den /o
-
Er den blevet kønsbestemt denne gang?
Opdrætteren, Niels Jørgen, er ligesom sidst 98% sikker på, at hun er en gås. Han har mange års erfaring, så vi satser på, at det passer.
Keld var opkaldt, så selv om vi regnede med og håbede på, at han var en gås, så skulle han altså hedde Keld.
Faster Anna nægtede at sove i kassen inde i sengen, så hun har ligget hele natten og sovet i min hånd. Hun har lige for ti minutter siden spist mad for første gang. Ikke ret meget, men et par stumper røg dog ned. Hun hyggede sig hos tandlægen i morges; lå og snakkede i et tørklæde på min mave.
-
Tillykke med den lille smukling <I
-
Heldige lille Anna......Hun får et fantastisk liv <I
-
Tusind tak for alle de søde svar!
Faster Anna er begyndt at æde som en tærsker nu. Hun vil foreløbig kun have startfoder, selv om jeg på opdrætterens anbefaling havde tilberedt hakket æg til hende. Ægget blev først spyttet ud og siden ignoreret. Maden skal også serveres drysset ud; hun har endnu ikke fundet ud af, at det i skålen også er mad. Vandet har hun heldigvis fundet.
Jeg er ved at vænne hende til bunden af en transportkasse, så hun kan bruge den som base senere. Lige nu får hun mad der, og det går fint. Men hun vil helst sove oppe under hagen på enten John eller mig. Der er selvfølgelig også dejlig varmt.
-
I er altså lidt specielle alle 3; men hvor er det livsbekræftende. Venter på nyt.
-
Her er lidt film med faster Anna på dag 3:
http://youtu.be/HxC1mrFkEQw (http://youtu.be/HxC1mrFkEQw)
-
hun er altså en heldig lille gås og rigtig nuser, tillykke med hende !j
-
Jaahh - hun er skøn *p. Jeg glæder mig til at følge med i hendes liv.
-
Hvis I har lyst til at følge med i faster Annas liv og færden, så foregår det på min hjemmeside, www.have35.dk (http://www.have35.dk).
Det bliver lidt for omstændeligt at lægge billeder og film ind flere steder - og på hjemmesiden er der også opskrifter på rugbrød og kager!
-
Taaaak Faster Annas mor ;) /o
-
Åh smelte hjerte :-) den sødeste gåsebaby...
-
Det minder om vores lille Gandhi, hende har vi stadigvæk :)
-
<. <. <.