Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: anddanlise efter 21 Februar , 2013, 12:14

Titel: ruge æg
Indlæg af: anddanlise efter 21 Februar , 2013, 12:14
Hvor lang tid kan man gemme ruge æg og hvordan skal de opbevares har aldrig prøvet det før. ;D
Titel: Sv: ruge æg
Indlæg af: Henriette Hall efter 21 Februar , 2013, 12:24
Helst køligt, men ikke køleskabskoldt. De holder sig i op til en måned, men er bedst de første par uger. De skal stilles i æggebakker med den spidse ende nedad. Så sætter du bakken så den ene ende er hævet, og så vipper du bakken et par gange om dagen, så blommerne ikke sætter sig fast.
Titel: Sv: ruge æg
Indlæg af: anddanlise efter 21 Februar , 2013, 19:39
mange tak  ;D
Titel: Sv: ruge æg
Indlæg af: Danny Westh efter 21 Februar , 2013, 19:47
Jeg ville nu ikke gemme dem i helt op til 1 måned. Anbefalingerne siger maks. 12-14 dage. Jeg har før lagt 3 uger gamle æg i maskinen og havde ikke imponerende resultater.

Danny
Titel: Sv: ruge æg
Indlæg af: Henriette Hall efter 22 Februar , 2013, 12:04
Nej, men det kan lade sig gøre. Jeg skriver jo også at de er bedst de første par uger. Men jeg har da ruget på 3-4 uger gamle æg, og fået kyllinger ud af det. Men friske er da at foretrække.
Titel: Sv: ruge æg
Indlæg af: Rudy efter 22 Februar , 2013, 12:46
Når jeg ruger, er æggene fra helt friske til 3 uger gamle. Ud fra dato på æggene kan jeg konstatere at dem der går fra er jævn fordelt mht. alder.
Jeg tror når avls-dyr der fodret korrekt og godt, og ikke mangler vitaminer osv. så giver det meget stærke kim (kyllinger)