Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Margrethe efter 29 November , 2012, 10:52
-
Nu har jeg fundet ud af, hvorfor hollandske dværge er så kleine, som de er. På en engelsek hjemmeside om hollændere lyder forklaringen: I de gode gamle dage, var hollandske bønder forpliget til at aflevere deres største æg til den lokale adel. Som modtræk fremavler de hollanske bønder selvfølgelig en høne, der er så lille, og lægger så små æg, at ingen adelig gider spilde tid på dem. Hellere små æg end ingen æg. Så kender man de hollandske kræmmere igen ;D
-
Sikke en sød historie :)
-
Tak for den historie. Hollandske dværge er en skøn hønserace :), og deres små 26 g's æg er perfekte til små spejlæg og pocherede æg til en salat /o.
-
Det er små delikate æg. Og så vækker de altid opsigt! Nogle tror, det er en helt anden fugleart end de almindelige velkendte høns, og spørger, hvordan sådan nogle æg smager. Stor surprise - de smager af hønseæg :)
-
Der er næsten altid en forklaring/historie om hvordan de forskellige racer opstod.
F.eks med Vorwerk, som blev gul, fordi den skulle passe ind i Hamborgs forurening (gul smog) fra fabriksskorstenene.