Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Frederik Fuglsang efter 18 August , 2012, 12:50
-
Hejsa alle sammen :D
Jeg kunne rigtig godt tænke mig en hane til mine 6 røde amerikanere. Men hanen må ikke være en for højlyt en af slagsen. Findes der en race der ikke er det?? Og er der evt. en måde så man kan få den til at holde mund til man lukker den ud om morgenen?
Og mit andet spørgsmål er: Kan man godt udruge æg der har 2 blommer? Mine røde amerikanere lægger nemlig æg med 2 blommer.
-
Jeg ville ikke ruge på disse æg. Ofte dør kyllingerne lige inden de skal klække eller kort efter de er kommet ud og derfor skal du være rigtig heldig hvis der skal komme noget ud af et dobbeltblommet æg. Du kan forsøge, men skal nok ikke regne med noget.
-
Tusinde tak for svar ;D
Så må jeg nøjes med at købe rugeæg i stedet :)
-
Mht. haner, så har store haner en dybere og mindre irriterende lyd end mindre haner. Men alle haner galer. Man kan lukke hanen og hønsene inde, mørklægge og isolere hønsehuset. Så kan man holde larmen nede til man lukker dem ud om morgenen.