Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Lisbet Woller efter 10 August , 2012, 12:18
-
Som jeg har beklaget mig over i flere andre tråde, har jeg haft problemer med min R-com 20 pro. Nu har jeg lige været omme på den anden side af Fyn, for at hente en ny forsyning af rugeæg, nemlig 12 New Hampshire, der meget gerne skulle lykkes.
Jeg har jo faktisk en Brahmahøne, der er skruk hele tiden - også lige nu, og det var jo fristende at lade hende klare jobbet. (Så er jeg også fri for at bekymre mig /o).
Hvordan er sådan en stor, tung høne som rugemor? Træder den mange æg i stykker i forhold til andre, lettere racer, er hvad er jeres erfaringer?
Jeg tror ikke jeg kan klare flere fejlslagne rugninger i denne sæson... :-\
-
Jeg har lige haft min første Brahma høne som skruk med æg, og det gik helt fint. Hun er en fantastisk mor for dem og ødelagde ingen af æggene.
Tror det er svært at sige der er en generel regel.
Med andre ord, min erfaring (1 gang) er helt fin :)
-
Min svigermor har også sine store Brahmaer til at ligge skruk på rugeæg, og det går altid fint :)
-
Hvor mange æg kan den ligge på? Jeg har faktisk 17 - er det for mange??
-
Jeg har haft Brahma skrukker hele dette år /o
Nogen er fantastisk gode til at passe på æggene, men jeg har også haft nogen som har været uegnede skruk /d
Jeg giver dem max 12 æg.
-
De er lige nøjagtigt som mødre er i alle race inkl. os selv, nogle er super mødre og andre, tjaaaa.
Mine Brahma høner skrukker rigtigt meget og dit er p.... irriterende.
-
Min ene brahmahøne er en superskruk og er kommet med kyllinger 3 gange nu, har aldrig trådt et æg i stykker.
Den anden brahma høne har aldrig været skruk!!!!
-
Jeg havde en gang en Brahma skruk, som rugede Dværg Fønix kyllinger ud og det gik også superfint. Jeg har også haft nogle som har lavet æggekage eller skidt i reden.
Lige pt. har jeg en som ligger på 14 Engelske Araucana æg-