Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Birgitte1988 efter 26 Juli , 2012, 16:26
-
Hej er ny her inde
Jeg har 10 høns.
3 røde amerikanere og 5 hvide italiener.
Og så har jeg fået 2 andre høns og kan ikke finde ud af hvad race de er, er der nogen her inde der kan hjælpe mig med at finde ud af hvad racen hedder ??
Hilsen Birgitte
-
Sølvhalsede Italienere, så bare en anden farve end de hvide.
-
er du sikker for fandt dem under Welsumer og under dansk sølvhalset landhøne også så er meget i tvivl
-
Landhøns har ikke så stor kam. Hvad farve ben har de? Landhøns skal have grå, og italienere gule. Ved ikke med Welsumere, men det er der nok andre der gør. Hvor store er de i forhold til italienerne?
-
Welsumere skal vidst også have gule løb ligesom Italienere, men løbsfarven kan forsvinde med alderen samt god æglægning.
Grunden til at jeg siger Italiener er den store væltekam, de lyse løb, lange spore(Italienerhøner får det nemt med alderen) og kropsformen for mig minder mere om en Italiener end de andre to. Derfor vil jeg sige at det er sådan nogle.
-
tak skal i have jeg tror os selv det er sølvhalsede italiener, de ligner de hvide jeg har, og på wikipedia kommer de også frem som italiener :) mange tak for hjælpen
-
Var så lidt.
-
Italienere har jo gule løb og mere faldkam, jeg ved ikke om de kan have så lyse ben.
En anden ting de hvide er de ikke industri høns, for de ligner ikke rigtige Italienere.
-
Hej Lene
Det er meget normalt at løbsfarven falder i takt med alderen ved Italienere og ja den ene kunne godt have mere faldkam, men dem der virkelig gør noget ud af Italienere har jeg også hørt kører tostammeavl af hensyn til kammen. Kommer også an på om de stammer fra en seriøs opdrætter eller en bare med lidt hyggehøns for om nogle forskellige ting er overholdt.