Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: kaspus efter 19 Juli , 2012, 16:10
-
Er ved at undersøge hvordan jeg skal starte op som hønseejer, jeg tænker jeg skal ha' 4 høns i parcelhus have, egentlig havde jeg tænkt 4 dværgwyandotter, men måske bliver det ikke dværge.
Mit første store dilemma er huset, havde tænkt på det man kan købe tegninger til Amagerlands hønsehus, det måler 1x1,2 m, er der mon nogle herinde der har erfaringer med byggeri og brug af dette hus ? Er det stort nok til 4 alm høns ? Der står på deres hjemmeside at det kan rumme 4-5 høns, men umiddelbart synes jeg bare ikke det lyder stort, men hvad ved jeg om det ?
Håber at høre en masse fra alle jer klogere mennesker.
Kasper
-
Der er rigtig mange muligheder, jeg har i 15 år haft et legehus fra Silvan og en tilbygget hønsegård, og det har fungeret fantastisk, og har holdt fint, liggende på nogle fede lægder, så det ikke stod direkte på jorden, og med luft under så rotterne ikke gider lave gange under det.
Der har boet 5-7 store orpington
-
Mine forældre har haft 4 store høns i et hus på 1 kvm i 22 år. Det fungerer fint de skal bare ikke være for tunge for at komme op på pindene.
Nu har jeg ikke set tegningen, men det er en god idé at hæve det op i en højde hvor trillebøren kan komme under så du kan muge det udefra, og lav en låge til at hente æg udfra også.
-
der kan godt være høns på meget lidt plads, bare ikke i de tider hvor sneen ligger m højt, eller en eller anden epidemiskræk forlanger at høns er inde under tag, så er det altså skidt med meget lidt plads.
Vinteren er absolut det værste tidspunkt, hvis der er for lidt plads, med mindre man har overdækket hønsegård så der altid er snefrit.
-
Velkommen på forum, Kasper :D
Prøv at kikke i vores galleri, se evt. på DFfR's hjemmeside, der er også nogle tegninger.
-
Jeg har bygget min egen (lidt forstørrede) model af amagerlands hønsehus.
Et hævet hus på 125X125, hvor bunden er hævet op i trillebør højde, men pladerne går helt til jorden på 3 sider, så der er et tørt område under uden træk. Selve hønsegården har jeg lavet 125X430 i stå (for mennesker) højde med tag. Der er det planen at der skal gå 4-5 store høns.
Mine har dog også adgang til extern indhegning/ hele haven når jeg er hjemme.
Jeg har set den nævnte model i brug flere steder og brugerne er rigtig glade for dem, især rengøringsvenlighed og mulighed for flere på række er årsag til ros.
-
Tak for indsparkene, jeg tror det ender med nævnte hønsehus og jeg vil nok også hæve det lidt mere, jeg har planer om at overdække hele hønsegården med trapezplader, så skulle der også være rimeligt fri for sne om vinteren.
Kan hønsene godt holde varmen om vinteren, jeg tænker der er ikke meget varme i et hus lavet af et par krydsfinerplader, hvis det er minus 20 grader udenfor ?
Svar endelig.
-
høns kan tåle kulde, men absolut ikke træk /o