Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Ankerine efter 15 Maj , 2012, 11:57
-
Ja, altså, jeg synes at Grøn Høne lyder til at have en personlighed, der kalder på egen tråd som nu, i tilfælde af sygdom. Venligst opdater, Helle K. - så vi andre bekymrede kan følge med /1.
Hvordan er symptomerne? Spiser hun? HVAD sker der???
-
Puh ha Kirsten...nu kommer jeg næsten til at græde :'( - hvor er du sød ;)
Grøn Høne er i hvert fald ikke på mærkerne -selv naboen har været her, fordi den gamle hyggelige mand undrede sig over, at han ikke havde haft besøg af Grøn her i formiddag.De plejer at få sig en tår kaffe og en godbid sammen hver dag inden 12.00 ;). Grøn er en ..bogstavelig talt fritgående høne, for hun har et hemmeligt hul i hegnet, som KUN hun kender. Vi må heller ikke se det, for står man på den anden side og kalder på hende, så vræler hun op, fordi hun ikke kan komme ud - gemmer man sig så bag huset - så maser hun sig ud gennem hullet og spæner efter os. Dette hul bliver brugt hver dag, når naboskabet skal plejes eller der er andre vigtige ting at lave ude i verden...så som f. eks. at tage plads i Audien, så man kan komme med på arbejde.
...men ikke i dag :-\
I formiddags har hun spist og drukket og også været i køkkenet og tigge ost, som hun plejer, men hun sover meget. Lige nu ligger hun og sover ude ved flokkens yndlingshvileplads...sammen med de andre. Hun har lagt nogle sådan ok klatter....der er også kommet æg, men det har jo bare været undervejs, inden hun blev skidt.
Så status lige nu er, at Grøn er i penicillinbehandling, Grøn hænger ikke, men er meget træt og sover meget. Ingen snue eller hoste. Grøn har en flot fjerdragt og ingen utøj. Grøn er godt i stand, så hun klarer sagens et par dage uden den store appetit.
Jeg håber inderligt, at hun har sit livs første off dag og kommer sig hurtigt igen...men jeg er viiildt bekymret og nervøs.
-
Tak og *t - vi håber det bedste. Ææææælsker dyr med personlighed - og har da heldigvis haft en del og håber på endnu flere *p.
-
Jeg ønsker Grøn den allerbedste bedring - hun lyder som en helt speciel sjov høne ....
-
Hvordan går det med Grøn Høne? Jeg *k for at hun snart er på toppen igen - husk på at hun har lovet køreture i en Audi med læderindtræk til både araucanaer fra Falster og Midtsjælland ;).
-
Helle hvorfor hedder hun Grøn Høne? Ligger der også en god historie her og venter? (Eller har jeg bare ikke 'fulgt med i timen' ??? )
-
Jeg vil takke på Grøns vegne for jeres støtte - Grøn er desværre for træt til selv at gøre det :-\
Grøn er nu gået rigtig i seng, efter at have sovet det meste af dagen. Hun har dog spist (lidt) adskillige gange og vand er ikke noget problem. Imellem de lange lure har hun dog nået at prikke lidt rundt i haven - pudset lidt fjer - skældt spurvehøgen ud, da den var til middag ved fuglebrædtet og siddet på ryggen af mig den halve time hun plejer hver aften, mens hun skuer ud over sit kongerige og sine undersåtter .
...og disse undersåtter har holdt sig tæt til Grøn hele dagen - og nippet skidt fra hendes næb og pudset hende lidt i fjerene - det er så sødt at se.
Nu håber jeg, at hun får sig en rigtig god nattesøvn, mens jeg ved, at jeg ikke kan sove i nat. Jeg håber det bedste...vi kan ikke klare at miste Grøn Høne - det går bare slet ikke...slet, slet ikke :-\
Måske har al den opmærksomhed, der har været omkring Grøn i den sidste tid, været alt for meget for hende...det kan jeg dog dårligt tro, da hun elsker opmærksomhed, gode diskussioner, gode oplevelser og et aktivt rejseliv i Audien eller på cyklen.
@Tanja - jeg er helt sikker på, at det ikke er med Grøns gode vilje, at køreturene må udsættes på ubestemt tid - men lige nu magter hun det ikke.
@Gitte - der er overhovedet ikke nogen god historie omkring Grøn Hønes navn. Det skulle lige være, at jeg er blevet meget, meget klogere siden jeg fik mine første høns, som Grøn er den sidste af. Da de første 5 høns inklusiv Grøn ankom til min uerfarne hønsegård, syntes jeg, at det var for meget..ja..nærmest åndsvagt at give høns navne...så for at kunne kende forskel på de 5, fik de hver en strip om benet i 5 forskellige farver. Efter en uges tid var jeg totalt ramt af hønsesygen - kunne sagtens kende forskel på de 5 og syntes da at det er helt fint at navngive sine hønsebasser - men de 5 fik lov til at beholde deres farvenavne - så der af kommer altså Grøn Høne.
-
Det er da lidt mærkeligt at det kommer så pludseligt. Ingen diarre, ingen snot, ingen feber? Virker hun kold (forgiftning)? Hun lyder jo ikke som typen, der går ned med stress....
Indvoldsorm? Næh, ikke hvis hun er godt i stand. Smerter ét eller andet sted? Nå, vi håber at hun er OK i morgen.
I øvrigt er det da en god historie med de der kulørte strips. Der er da sket en udvikling hos dig, Helle K. *e *g
-
Det er da lidt mærkeligt at det kommer så pludseligt. Ingen diarre, ingen snot, ingen feber? Virker hun kold (forgiftning)? Hun lyder jo ikke som typen, der går ned med stress....
Indvoldsorm? Næh, ikke hvis hun er godt i stand. Smerter ét eller andet sted?
Jeg kan ikke sætte en diagnose på hende, og jeg anser det for formålsløst at tage hende til dyrlægen for nu i hvert fald. Ingen diarre, næsten ok klatter, temperatur på 41 grader - altså normal - og orm tror jeg heller ikke på. Jeg tror heller ikke, at hun har ondt, for så ville hun stå og hænge og se syg ud...det gør hun ikke. Hun er bare møg træt og lægger sig bare til at sove med hovedet under vingen størstedelen af dagen...og hun ligger ned - ergo har hun heller ikke ondt i bugen/maven.
Jeg har altså før haft en høne, som har haft en elendig dag og så står op næste morgen og er frisk - jeg håber på, at det er det samme her og at jeg blot er over hyper obs på Grøn.
-
*k for at Grøn kommer til sit gamle søde sjove selv i morgen igen. Og jeg synes nu alligevel at stripshistorien var vældig sød *h
-
Tak for en sød fortælling. Både om Grøn's forhold til nabo, hul i hækken, og hvoraf navnet kommer.
Hun lyder til at være meget speciel og højt elsket, både på den ene og den anden side af hækken, så jeg håber virkelig for dig/Jer at hun snart kommer til hægterne igen.
-
I børnefjernsyn er der en der hedder Blå ko, og når der er noget blå ko vil vide, så stiger den på bussen og tager på tur, finder svaret om tager hjem igen på marken med de andre. Så jeg kan sagtens se grøn høne for mig...
-
Da vi stod med 4 kulsorte og meget ens kattekillinger blev de også opkaldt efter farven på deres halsbånd. Blå, Røde, Sorte og Gule.
Ikke særligt opfindtsomt, men praktisk. Nu har vi kun Blå tilbage, uden halsbånd, så vi må tit forklare hvorfor en sort kat hedder Blå.
God bedring til Grøn Høne.
-
Puh ha - nu sidder jeg her tidlig onsdag morgen og venter på, at kl. bliver 6.00, hvor hønsetøserne står op og skal ud i gården og have morgenmad. Havregrøden er lavet, resten af hønsemenuen snitte og blandet og penicillin sprøjten gjort klar. Jeg er lidt halvtræt efter en søvnløs nat med mange bekymringer omkring Grøn og jeg har sådan en knugen i maven over, hvordan hun har det, når jeg nu kommer ud om lidt. Jeg er sikker på, at mange af jer kender den følelse. Jeg vil simpelthen give alt for at møde en næsten frisk høne, som bare fiser ud gennem smuthullet..klar til alle dagens gøremål.
@Hiltunen - Blå ko og Grøn Høne lyder meget som om de har samme indstilling til livet. Man må selv søge ud i verden for at finde svarene ;D
Her er lige et billede af Grøn Høne fra sommeren 2009
-
Noget nyt?
Åh altså, krydsede fingre herfra også til Grøn høne *k
-
*k
-
*k
Enig
-
Helle, nu er det lææææænge siden klokken var 6 og du lukkede hønsene ud.
Hvordan har Grøn det her til morgen?
*k *k *k *k *k
-
Så er dagen startet i Grøn Hønes hønsegård. Grøn er ikke frisk :-\, men hun kom skam ud af huset og sagde også godmorgen til mig med sit dybe morgen " Bruuuuhhk" ( Grøn har flere tonelejer i sin stemme, som hun varierer alt efter hvilken situation hun skal kommentere.)
Hun konstaterede straks, at det var regnvejr, hvilket altid har kunnet få Grøn Høne til at ligne èn, som mener, at sådanne dage skal trækkes ud af kaleneren og absolut ikke tælle med på livslængde kontoen. Jeg har aldrig oplevet nogen hade regn mere end Grøn...det skulle da lige være min hund.
Lige nu hopper hun lidt langsomt rund på lækasse og halmballer ude i den overdækkede hønsegård( men hun kan altså hoppe endnu)...jeg vil lige se, om hun selv søger herned mod havedøren - hvis hun selv vil, skal hun være sofahøne i dag.
Så langt ..så (ikke?) godt ???
Jeg vil gå ud til hende og se, hvordan det går med at spise.
...men Grøn Høne er altså i live og ser fin ud omend noget træt - jeg er meget bekymret - for rask er hun ikke.
-
Øv altså. God bedring til hende.. Håber snart hun bliver frisk igen.
-
Tak for historien om Grøn Høne! Og rigtig god bedring med hende - måske det der med sofahøne kan lokke hende i bedre humør? :D
-
Uha uha, Helle - det er en gyser!
Jeg krydser alt for snarlig bedring *l
-
Ja...dagen i dag blev så selvbetalt fridag - kl. 10 blev Grøn installeret ved en tændt brændeovn, mens jeg kørte land og rige rundt på jagt efter levende melorme, da appetitten er meget lille.
Da jeg kom hjem så Grøn ud til at have haft godt af varmen..puh ha :o og vandrede rundt og brokkede sig over, at havedøren var lukket.
Præsenteret for bakken med melorme må man nok sige, at der blev udvist en vis skepsis. Melorme skal da ikke ligge i en kasse >:(..dem skal DU finde ude i haven ...hvorefter hun gik ud i sin sommerredekasse, som hvert år befinder sig under plantebordet på terrassen.
Nu ligger hun så derude og ser ganske normal ud - og har selvfølgelg stjålet de to andre æg, som lå i nærheden.
Jeg kan ikke finde ud af hende
-
Det ER vel helt udelukket at hun kører med dig, ikke?
*e
Hun ser jo frisk ud, flot kam og fin fjerdragt. Måske er alderen begyndt at trykke lidt.
Håber det bedste for hende - og dermed dig. Åh, jeg HADER at have syge dyr.
-
Det ER vel helt udelukket at hun kører med dig, ikke?
*e
JA - det er udelukket /d Jeg kører lille og gammel Renault - Grøn kører stor "blære" Audi. Der er vel grænser for, hvad man vil vise sig i >:(
Mht. alder - så har jeg længe gået og smågrublet over, hvor gammel en lille hybrid, som har levet et luksusliv og ikke er fodret med æglægningsfoder mon kunne blive ??? - og alderdom er da bestemt også med i mine tanker, men jeg synes altså, at det er gået for hurtigt - altså sådan fra den ene dag til den anden.
Den eneste ting, jeg overhovedet kan komme frem til, som måske kunne være årsag til, at man er dårlig er, at dagen inden Grøn blev syg, gik Grøn og jeg en tur og fandt snegle med huse, som jeg knuste og Grøn spiste..ikke ret mange, men der kunne jo være èn, som har været dårlig. De andre var ikke med på turen, så jeg kan ikke sammenligne.
-
Der krydses også fingre for Grøn Høne fra Græsted *k
God bedring med hende. Forslag: Prøv at give hende vand med lidt druesukker i. Du kan købe Dextropur i Superbrugsen, som er meget letopløselig i vand. Og det virker hurtigt opkvikkende. Giv ikke for meget af gangen, så kan de få tynd mave. Men en god hurtig energibooster, synes jeg.
God bedring til lille Grøn Høne.
Og moralsk opbakning til hendes bekymrede mor.... *t
-
Dextropur /o Jeg starter straks Renaulten Tak, tak
-
Dejlige billeder af Grøn, tak for det :). Hun ligner lidt mine maraner når en af dem ind imellem har en off-dag. Jeg havde en her i weekenden som hang med skuffen. Hun havde tendens til hævelse i hovedet, hang med næbbet, var lidt trist og sølle..., hun har det bedre i dag, og jeg tror/håber hun blot har været for meget ude i regnen og er blevet fornølet en smule.
For Grøn, Maranpigen og alle os andre: Solskin og godt helbred tak (nå ja, og Audier med læderindtræk *f).
-
For Grøn, Maranpigen og alle os andre: Solskin og godt helbred tak (nå ja, og Audier med læderindtræk *f).
Ja - det stemmer jeg også for /o ..og rigtig god bedring med Maranpigen - Grøn siger tvært: "det er garanteret regnen - den er gift for helbredet >:("
AUDIens ejer mener at have fundet løsningen på Grøn Hønes dårligdom. Han mener, at det er skuespil og straf, fordi hun ikke kom med på flyvetur til Oslo i sidste uge - og da hun så heller ikke kom med fra søndag til tirsdag, var bægeret fyldt, så nu skal der straffes /1. Grøn Høne er ikke syg - Grøn Høne er skuffet >:(. Så Ankerine havde ret - det var dyremishandling ikke at give hende den flyvetur med SAS
...og jeg er desværre ikke så sikker på, at han har ret :-\
-
Grøn Høne ser ud til at være i kraftig bedring *o *o *o *o *o *p *p *p *e *e *o *o *o
Jeg er så lykkelig, så lettet, så jublende glad ...og så frygtelig træt ;D
Efter Grøn havde tilbragt en times tid i sommerredekassen, kom hun rank og målbevidst stavrende ind i køkkene og nærmest huggede et stort måltid mad i sig -så kan man jo godt blive træt og trænge til endnu en lur...men siden kl. ca 16 har Grøn været aktiv både med havegravning, at spise, pudse fjer og lige få banket Baby på plads, som måske var kommet til at stikke snuden for langt frem under førehønens sygdom /1.
Nu er Grøn Høne under megen pludren gået i seng - og jeg tror, at jeg igen kan glæde mig til at lukke hønsbasser ud igen i morgen tidlig.
Jeg ved godt, at intet er sikkert endnu, men jeg vælger at tro på bedringen, og så en øjeåbner om, at Grøn Høne ikke er usårlig.
Jeg er så lettet, at jeg næsten er ved at tude.
Tusind, tusind tak for alle jeres tilkendegivelser og interesse for min lille høne, som jo blot er èn ud af tusindvis af høns her på forum - det har betydet mere for mig, end I kan forestille jer *b
...og tusind tak til Ankerine for at starte en tråd om Grøn Hønes svære dage. Det var meget smukt gjort - måske du kloge kvinde vidste, at jeg havde brug for sådan en betænksom og flot gestus.
I dag har Grøn og jeg vundet i det store lotteri og vi håber, at denne gyserhistorie har fundet sin ...HAPPY ENDING
-
*o *o *o *o *o *o *o *o *o *o *o *o
-
*o *o *o *o *o *o *o *o *o *o
HVOR DEJLIGT, du har jo også passet den uhyggelig godt.
Grøn har haft de bedste betingelser... Fantastisk /o
-
Fantastisk *p. Det lyder bestemt som om hun har overstået krisen - hvad den så end bestod i. Så kan du få sovet ordentligt i nat.
Du skal såmænd ikke takke mig - jeg har selv været der og véd, hvor bekymret man kan være selv om det "bare" er et dyr. Og nogle dyr sniger sig mere ind i éns sjæl end andre. Tror, vi alle her har følt med dig. Vi kender det jo. Selvfølgelig kommer tiden også for Grøn, men hun skal forhåbentligt drikke formiddagskaffe hos naboen mange gange endnu. Og måske med ud at flyve?
Sov godt! ;)
-
Hvor dejligt at Grøn er frisk igen!! Har fulgt hende med spænding og håb.
Hvor gammel er hun egentlig? Jeg kom lidt til at tænke på, om hun mon kunne have gigt/ ondt i sine led og derfor har været stille, men friskede op efter at blive lunet op ved brændeovnen?
-
*y Sov godt Helle og Grøn Høne..., og tak for en dejlig happy end *y
-
Klart den bedste opdatering at starte en forlænget weekend med :-) Grøn høne har vist været i manges tanker. Go Kr. Himmelfart i Hønsehimmeriget på jord.....
-
*o *o *o HVOR SKØNT!!!! Vi glæder os helt sikkert alle sammen over de gode nyheder, men ingen så meget som I to *o ja og så måske naboen ;D
-
Alt vel i hønsegården /o Grøn Høne først ud af smuthullet, først til maden..og frisk som en havørn...øhh..førehøne ::)
Hvor dejligt at Grøn er frisk igen!! Har fulgt hende med spænding og håb.
Hvor gammel er hun egentlig? Jeg kom lidt til at tænke på, om hun mon kunne have gigt/ ondt i sine led og derfor har været stille, men friskede op efter at blive lunet op ved brændeovnen?
Grøn har snart 4 års fødselsdag. Det kunne nok godt være gigt og ømme led, men jeg synes, at hendes sygdom kom for pludselig, at hun ellers er en utrolig springende og skrabende høne...som ikke ser ud til at være plaget af ledsmerter. Grøn er jo kaminhøne (se mit galleri) og vant til varme, men jeg undrede mig faktisk også over den markante ændring, der var på hende, da hun havde været alene med hunden ved brændeovnen i MEGEN varme i et par timer.
-
Nej, hvor herligt. Så kan hun formodentligt klare at bestemme over jer alle nogle år endnu /o. Hun har da også et dejligt høne-liv så hun må gøre sit bedste.
Håber, du fik sovet godt i nat, Helle. Er det så høne-syg-dag i dag eller tager du en høne-omsorgsdag for en sikkerheds skyld ;)? Nå, hun smutter jo nok til formiddagskaffe hos naboen under alle omstændigheder ::).
<I <I <I <M <I <I <I <M <I <I <I <M <I <I <I <M <I <I <I
-
He, he..Kirsten - de sidste to dage har i hvert fald ikke været pjække, dase dage - de to dage kunne jeg sagtens have været foruden - men på den anden side, så ville jeg nok ikke have nydt dagen i dag...som er RIGTIG fridag..så meget, som jeg kommer til...hvis Grøn ikke havde udsat mig for så stort et psykisk pres.
Tak for afblæsningen af krisen ;D
-
Pyh, sikke nogle dage.
Jeg glæder mig over Tante Grøns raskmelding *y *y *y
-
Nu må du nyde din fridag Helle. Dejligt at Grøn er rask igen. 8)
-
Tak, tak...ja..det er skønt...kan I nu også nyde denne højhellige torsdag /o
I min dybe fortvivlelse over Grøn Høne - havde jeg næsten glemt, at der var kommet pakke til mig i går morges ;D
NU ER JEG OGSÅ EJER AF EN RUGEMASKINE *o *y
Nu kan jeg blive hønseavler og "cand. høns"
Det kunne være, at jeg skulle finde en god og klog hane til Grøn - hendes gener kunne jeg godt tænke mig kunne fortsætte...også selv om Grøn er en hybrid - en SUPER hybrid-som har set ret stort på, at der på hendes varedeklaration står, at hun skulle lægge mange æg. Hun har lagt..og lægger stadig æg...men da kun når hun har tid og absolut ikke hver dag.
-
Nu kan jeg blive hønseavler og "cand. høns"
Sådan skal det være Helle /o. Og nu må du så se at få trykt nye visitkort ;D.
-
Det kunne være, at jeg skulle finde en god og klog hane til Grøn - hendes gener kunne jeg godt tænke mig kunne fortsætte...også selv om Grøn er en hybrid - en SUPER hybrid-som har set ret stort på, at der på hendes varedeklaration står, at hun skulle lægge mange æg. Hun har lagt..og lægger stadig æg...men da kun når hun har tid og absolut ikke hver dag.
Ja, altså, Elvio har jo kyllinger nu. Hvis der kommer én eller flere med samme sind som farmand kan jeg da godt smide en PM afsted. Der er ganske vist tre på venteliste men med mit vanlige held er der dobbelt så mange hanekyllinger som høne- ::).
Angående æglægning, så er et vel kun et bi-job for sådan en chef-høne med mange andre initiativer i fjerdragten ;D.
-
Ja, altså, Elvio har jo kyllinger nu. Hvis der kommer én eller flere med samme sind som farmand kan jeg da godt smide en PM afsted. Der er ganske vist tre på venteliste men med mit vanlige held er der dobbelt så mange hanekyllinger som høne- ::).
Se - sådan en PM vil jeg se frem til med glæde og stor forventning /o
-
efter dette må grøn høne ha en lilletå, hun kan sno hønemor omkring, rigtig mange gange
-
_ det tror jeg, hun har haft i mange år... Hvem ellers bliver kørt rundt i cykelkurv på egen opfordring - eller i Audi med læderindtræk???
-
Tillykke Helle K. med det til tider lidt for spændende hønseliv <3
Dejlig dejlig tråd, når nu madam grøn kom sig så fint ❤
-
Tillykke Helle K. med det til tider lidt for spændende hønseliv <3
Ja -det bliver lidt for spændende ind imellem <B - nu vil vi gerne have ro på...i alle hønsegårde i DK <+ <E
Mht til lilletå - I aner ikke, hvor laaaang den er <:
-
Skøn update /o Dejligt hun er fit for fight igen.
-
Hej helle.
Selvfølgelig skal Grøns gode gener forsøges bragt videre, men hvis hun som hybridhøne er 4 år gammel, så tror jeg at du har lidt travlt. Måske lever Grøn nogle gode år endnu, men de kælehøns som jeg kender, der er over 4 år lægger stort set slet ingen æg, og det skal der jo til hvis generne skal videre. Det er dog ikke sikkert at det bliver helt let alligevel. Selvstændige gamle damer - ja undskyld, lige nu er det Grøn jeg mener - vil ikke lade sige parre af hvem som helst, og slet ikke en overivrig teenage-hane. Jeg har selv normalt 6-7 hybrider til at holde min husholdning med æg, da alle racehønsenes æg stort set går til rugning fra januar til juni. Jeg har også haft nogle hybrider, som var kønnere, sødere og mere personlige end andre, og dem har jeg tidligere parret med mine New Hampshire haner med et flot og stadigvæk produktivt resultat. I år har jeg parret de sødeste af mine hybrider med den nyimporterede Maran hane i Sort Kobber. Selv om hønerne ligner Grøn meget af udseende er kyllingerne hvide, hvide med prikker, lysebrune, mørkebrune og sorte som hanen. MEN uanset farven har de alle fjer på løbene som Farmand. Et gennemtrængende gen. Undskyld sidespringet. ALTSÅ find snarest en god voksen hane fra 2011 evt. 2010 som har gjort sin forårspligt og lån eller køb ham. Få også gang i rugemaskinen og få den prøvet af med 1. hold æg fra andre høns, mens Grøn og den nye charmør varmer op til andet hold kyllinger i din nye maskine.
RIGTIG MEGET HELD OG LYKKE!!! /o
mvh Steffen
-
Tak for dine ord Steffen, og ja..jeg har bestemt ikke tiden med mig, så hvis Grøn skal have kyllinger, så skal det være denne sommer...og sådan èn kan gå hurtigt.
Jeg må i gang med at efterlyse en herre i passende sind og størrelse til låns eller køb.
Dette projekt med Grøn har så overhovedet ikke noget at gøre med, at jeg går i besværlige tanker om, hvilken race jeg vil begynde at satse på.
Indtil nu har min interesse mht til høns udelukkende gået på søde, spøjse, udspekulerede og "kloge" høner, hvor udseende intet betyder, blot de er sunde og raske - og det er også det, jeg gerne vil finde i Grøns efterkommere - hvilke farve, kam, ben og størrelse de får, betyder ikke noget.
Jeg skal da lige love for at Grøn har haft travlt med at indhente det forsømte fra de sidste dage - hun har ikke været ret meget hjemme og har bl. a. drukket kaffe og spist pillede rejer med naboen. Her i haven har hun slugt adskillige kæmpe enorme fede regnorme, samt ædt alle melormene sammen med de andre høns i haven. At den påbegyndte penicillinkur skal fortsættes har hun absolut IKKE været enig i ;D
-
Jeg har to haner fra 2011, som er færdige på jobbet, men der må bestemt findes nogle tættere på. Good Luck.
mvh Steffen
-
Jeg har to haner fra 2011, som er færdige på jobbet, men der må bestemt findes nogle tættere på. Good Luck.
mvh Steffen
Tak...jeg prøver lige at forhøre mig her i Nordsjælland først ;)