Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: poultry efter 20 April , 2012, 10:55

Titel: træer i hønsegården
Indlæg af: poultry efter 20 April , 2012, 10:55
hej er der nogen der har nogle gode ideer til nogle tætte træer der giver god skygge til hønsegården?
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 April , 2012, 11:15
Hyld, hønse vil elske bærrene, men du skal beskytte træet, mens det er lille. Det gælder nu alle træer.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 20 April , 2012, 11:36
Eller mirabelle, hønsene elsker blommer ;).
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 April , 2012, 11:39
Ja, DET gør de, i det hele taget er frugttræer gode.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: poultry efter 20 April , 2012, 21:29
okay tak for svar. må lige en tur på plante skolen (:
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Stella Reece efter 20 April , 2012, 21:39
Er der nogen der har en surbær? jeg har selv overvejet sådan en i min hønsegaard, mest fordi jeg har indtryk af, at den ikke bliver alt for stor, og jeg har nettag på, men jeg har aldrig haft en surbær. Så - er der nogen, der ved om surbær bliver særlig høj eller iøvrigt er hønsegårdsegnet?
Jeg har beundret mårens leg med sine 2 unger op & ned ad den lodrette mur på naboejendommen, så der bliver ikke klippet huller i nettaget.... :D
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: morAnna efter 20 April , 2012, 21:52
en surbær- aronia er mere en busk som et træ, det  bliver ikke kæmpe men med tiden kan du regne med par meter, og så breder det sig...  vi har 25 buske(som le) men de fylder nu en del hvis man ikke klipper i dem. hønsene er ligeglade med dem(det var gæsene der har nappet i dem), men de har nu så meget andet at vælge, måske derfor. de er meegt flotte i farverne om efteråeret.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: mldj efter 20 April , 2012, 21:57

ARONIA MELANOCARPA

Surbær

Anvendes: busket og underplantning.
Blomst: hvid- lyserød, i små toppe, juni.
Busk/underpl: 1/2 40-60, 2 pr. m2.
Frugt: små, runde bæræbler, røde- sorte.
Hjemsted: Østlige USA.
Jordbund: ingen særlige krav, tåler både tør og fugtig jord.
Løv: elliptisk, 6-10cm langt, kraftig rød efterårsfarve.
Voksested: sol-halvskygge, hårdfør og vindfør.
Vækst: V, opret, spinkel busk, indtil 1m høj.

Antal:

Mål:

1 stk
1/2 20-40 CM

kr 8,00

Jeg har lige copy/pasted fra min plantepusher, håber du kan bruge det.

Mvh. Mogens
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Tapani efter 20 April , 2012, 21:58
Jeg  vil vælge  i stedet  for Aronia en anden bærbuske, ribs, solbær eller stikkelsbær, det elsker hønsene (og menneskene). De er meget nemmere at  formere i hjemme i haven og  fleste har en nabo som gerne vil undvære en gren til stiklinger.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Stella Reece efter 20 April , 2012, 22:15
Var det ikke ribs Marianne engang havde i sin have, som nu var væk i betydningen helt væk pga hønsene??????
Det var derfor jeg tænkte noget, der blev lidt højere, men ikke meget over de 210 hønsegården er høj. 2 meter i højden ville være fint. Havde det ikke været for behovet for sur jord, havde jeg måske valgt blåbær, men jeg tænker at det må være svært at holde sur jord samlet specielt til den. Hmm . Man kunne selvfølgeligt save bunden af en murerbalje.
Det har jeg gjort før.Og det skal alligevel hegnes for hønsene de første år.
Helst ville jeg have haft noget med så stærke grene, at hønsene med tiden kunne flyve op i den. Det kunne da modvirke kedsomheden en smule, i alle de timer, de ikke er lukkede ud i haven.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Tapani efter 20 April , 2012, 22:28
Du kan også vælge et æble podet på en dværgstamme. M106 magre jord og M26 eller M9. De er måske tilgængelig på en almindelig planteskole  de kan bestilles.
http://www.de-gamle-sorter.dk/ har en kæmpe udvalg og hvad de ikke har kan bestilles.
en æble på dværg kan nemt holdes under 2 m højre.
andre frugt træer kan også fås på moderat voksende grundstamme men de er ikke så små som æble kan blive.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Tapani efter 20 April , 2012, 22:31
du kan også pode selv, det  er ikke noget raketvidenskab  ::)
http://candselv.blogspot.com/2011/03/podning-pa-blegrundstammer.html
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Stella Reece efter 20 April , 2012, 22:37
Du er genial. Jeg har just præcist sådant et træ i have. Jeg har været så træt af det, fordi det helt oplagt ikke har tænkt sig at blive det klatretræ, mine endnu ikke eksisterende børnebørn skal myre rundt i - ikke om det så bliver 100 år. Det skal da bare flyttes! Og så får jeg plads til min drøm om et morbærtræ........Jo jo. Tak.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Tapani efter 20 April , 2012, 22:41
Så vildt jeg ved Willy hos De Gamle Sorter har også Morbær 8)
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Stella Reece efter 20 April , 2012, 22:49
Den har jeg tidligere fundet hos en planteskole i Herning, men den gik desværre til i flytningen, da vi fik lagt jorvarmerør ned. Den var ellers ikke så gammel, men på den tid af året lignede den vist mest en vissen pind, jeg var selv syg og havde tromlet assistance sammen fra øst & vest til at redde hvad reddes kunne. Og de gjorde et fornemt stykke arbejde, som jeg er dybt taknemmelig for, men den overlevede altså ikke.
Men jeg tænker, at de nok har flere, hvor den kom fra.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: Marianne Vedel efter 23 April , 2012, 12:26
Jeg har hindbær, solbær, ribs, stikkelsbær, mandeltræ og diverse frugttræer, der hvor hønsene går, det giver ingen problemer. En yderlig fordel er, at hønsene har travlt under æbletræerne nu, så der forhåbentlig kommer færre orm i vores æbler i år. Det største problem er faktisk haren om vinteren, for den kan være slem til at gnave barken af frugttræerne, så nu har vi net om stammen.
Titel: Sv: træer i hønsegården
Indlæg af: pilegaarden efter 23 April , 2012, 21:29
Jeg har i hønsegården: René Claude blomme, Stella kirsebær, Victoria blomme, hyld samt 3 løvstikkeplanter.

Mens træerne var små måtte jeg sætte hønsenet om den nederste del af stammen da hønsene ellers hakkede barken i stykker.

Hønsene gøder jorden og høster derefter i efteråret. Sidste efterår nød de rigtig godt af kirsebærrene. Den våde sommer gjorde at bærrene enten revnede eller begyndte at rådne inden de var rigtigt modne, så det var ikke mange bær der blev til familien.

Løvstikke rører høns af en eller anden grund ikke, men de giver god skygge for hønsene på dage hvor solen bager ned over dem.