Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: djavlsen efter 04 April , 2012, 19:30

Titel: Klokken er
Indlæg af: djavlsen efter 04 April , 2012, 19:30
17.30 og mine høns er allerede gået i seng modsat naboens som går i seng her ved 19 tiden ???

Hvorfor går de så tidligt i seng når det stadig er helt lyst??

Hvad tid går jeres i seng?
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Marianne Vedel efter 04 April , 2012, 19:34
Jeg har lagt mærke til at de høns, der har havedag render ude til sent, mens de høns, der har gårddag går tidligt til køjs. Mine høns har havedag på skift.
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: djavlsen efter 04 April , 2012, 19:37
Hej Marianne, skal det forstås sådan at havedag er = fritgående og gårddag er i indhegningen?
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Malena efter 04 April , 2012, 19:51
Mine er ved at gå i seng nu ! Efter det er blevet sommertid går de en time senere i seng..
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: jes.l.h efter 04 April , 2012, 20:43
vores gamle maranflok gik først i seng når det næsten var blevet mørkt, men de new hampshire vi har nu går tidlig i seng
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 04 April , 2012, 20:51
Jeg oplever det samme som Marianne. Uden for indhegningen: Vi giiiiider ikke i seng, vi skal liiiiige skrabe lidt mere! Lukket inde i hønsegården: Nitte for en kedelig dag, lad os bare gå tidligt i seng. ::)
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Helle K. efter 04 April , 2012, 21:03
Her har man altid startet nat, nat ritualerne, når solen går ned, så jeg bruger ofte Almanakken for at se, hvornår det er hønsesengetid.

....dette gælder dog IKKE i regnvejr - der går man meget tidligt i seng /d
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: AnneB efter 04 April , 2012, 22:17
Mine gik i seng kl. 20.30 - med undtagelse af en enkelt, der lige skulle have et kærligt puf hen til stigen :)
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Dyre-tossen efter 04 April , 2012, 22:19
mine går i seng mellem kl 19.30 - 20.00
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Marianne Vedel efter 05 April , 2012, 05:09
Ja, Julien, jeg har flere stammer, så de er fritgående i haven på skift.
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: djavlsen efter 05 April , 2012, 07:51
Okay, mine høns er fritgående hver dag og det lader jo til at de af den eller anden grund går meget tidligt i seng ???

Måske er det fordi at det er mørkt i hønsehuset selv om der er vinduer.
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Hønsene på Bakken efter 05 April , 2012, 09:06
Mine går i seng ca 19.30 for tiden. Samme tid hvis det regner, men så tilbringer de også en stor del af dagen i drivhuset eller i brændskuret.
Sussex-Vera trækker dog altid tiden lidt. Hun ligger trodsigt i sit yndlings jordbade-sted og NÆGTER. Stakkels Øjvind-hane trasker derfor tit frem og tilbage mellem hende og huset og prøver at overtale hende. Igår gik jeg ned da klokken var 20.00 og tog hende under armen og bar hende ind på pinden. Skøre madamme, altså!
Irma-Farverolles virker tit ret træt når klokken nærmer sig 18.30. Hun ligger sig tit og putter og småsover lidt, men altid tæt på de andre. Jeg har prøvet at forklare hende at hun da bare kan nå ned på pind, men det vil hun ikke :).
Måske det er lidt racebestemt?
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: MartinGreen efter 05 April , 2012, 09:18
Måske! Mine Sussex går også sent i seng... pt. er det først omkring 20:30.
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Hønsene på Bakken efter 05 April , 2012, 09:22
...i tidernes morgen er der nok blevet blandet lidt natteravn i racen ;)
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Jimmy R J efter 05 April , 2012, 09:51
Teesen om "fritgående" høns blive længere ude holder også godt nok her.
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Stella Reece efter 05 April , 2012, 17:07
Til gengæld gider mine ikke stå op før middag - det har jeg aldrig prøvet før. Jeg er spændt på om vores nye haner kan sreede det lidt op.
De går i seng 19:30
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Helle K. efter 05 April , 2012, 20:41
Til gengæld gider mine ikke stå op før middag - det har jeg aldrig prøvet før. Jeg er spændt på om vores nye haner kan sreede det lidt op.
De går i seng 19:30

 ;D ;D syvsover høns ::) ...det har jeg heller aldrig hørt om før. Jeg har til gengæld en dalmatiner, som er B hund.
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: Bolding efter 05 April , 2012, 22:54
Vores høns går også frit i haven og hanen ønsker helt klart at gå tidligere i seng end hønsene. Det resulterer i at der næsten hver aften udspiller sig et teater uden lige med en stakkels fortravlet hane der løber mellem hønsehuset og flokken, som en anden hyrdehund. Og madammerne er sådan set ligeglade med at han mener at det er sengetid, de nusser lystigt videre med deres respektive gøremål mens frustrationen hos hanen helt tydeligt stiger. Han ender som regel inde i hønsehuset hvor han står i døren og smågaler og kalder på sine koner. Det er lidt synd for ham at de ikke hører bedre efter
Titel: Sv: Klokken er
Indlæg af: pilegaarden efter 06 April , 2012, 00:39
Åhh ja.

 <J <J <J <J <J <J <J <J <J