Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Kate efter 03 April , 2012, 09:09
-
Kan være vi skal starte en tråd med jeres påske kyllinger ?
Jeg kan desværre ikke bidrage, da jeg ikke har nogen skruk.
Men i har sikkert nogen dejlige kylling billeder i vil dele med os der ikke har nogen kyllinger ?
;D
-
Her er et enkelt af mine store sorte dobbeltrandede Barnevelder ;)
-
Dejligt ;)
-
Forhåbentligt kan jeg vise "skruk med kyllinger" billede omk den 14.4, da tiden så er gået for vores gule Sussex der ligger på 9 Laksefarvede Faverolles æg :-)
Så er der nogen der mangler kyller deromkring, kan vi godt finde ud af noget, da gården er fuld!
-
Hmmm, hukommelsen er ikke hvad den har været...... Det er 9 rugeæg af lys og gul Sussex hun ruger på :-)
-
Har vist dem i en anden tråd, men påskekyllinger kan man ikke få for meget af og næste hold skal komme på fredag, så de kommer virkelig på det rigtige tidspunkt.
-
Lige et par billeder mere.
-
åhr Frank, den der skæg kylling har allerede et fint fibskæg, hvor er den sød /o
-
Også et par tidlige Påske kyllinger fra Bering. Og god Påske derude :)
-
Hvor er de skønne alle sammen. Det er rigtig hyggeligt /o
-
To mødre med de små.
-
jeg venter på klækning (i maskinen)påske søndag- så mere påske kan det ikke blive ;)
-
/o
Halldor sikke de små står og "lader op i solstrålen" :)
-
Første ledsagede udgang, godt nok kun t overdækket løbegård, men sikken en stor verden :)
-
Sikke nogle yndige kyllinger, hvilken race er det mon ;D
-
Ja ikke, hold op hvor de vokser, jeg troede det var dværge . . . (maran, se min profil ;)).... Næste hold er under planlægning, men først til når dette hold flytter ud af "indelukket".
-
Hvor er det nogen skønne billeder! /o Gerne flere.. ELSKER at se kyller....
-
Har solgt en hane til en fra forummet - og fik i den forbindelse 5 æg, i håb om at kunne ruge en ny flot Sussex-hane til min hønsegård i efteråret.
Men der er vist kommet lidt andet i kurven - for idag klækkede den yndigste lille sorte kylling - midt imellem mine lysegule Sussex'er. SÅ nu kan jeg spekulere lidt over, hvilken race det mon er - indtil jeg får fat i hønsemoderen. Sød lille begivenhed, midt i klækningen af alle mine Sussex'er - kører på maskinfuld nr. 2 a 50 - så det begynder at ligne hinanden temmeligt meget! God Påske til alle i forummet
-
Ja det lyder som en overraskelse Linda. Men kan da være den arter sig. Har du billeder ?
-
Er på dag 18 i Madam blå med et hold brahma æg. Har netop stoppet motoren og hævet fugtigheden, så skulle gerne få lidt kyllinger sådan ca påske søndag.
I hønsehuset har jeg et par madammer der ruger tandem i en lidt for lille kasse (for to damer), MEN - da jeg lukkede for hønsene for et kvarter siden skulle jeg da lige checke om der var ved at ske noget. Og minsanten, om ikke de havde én lille gul kylling under sig. Det er svært at sige om der kommer mere. Der er 6-8 æg mere under dem, men det er jo ikke ofte at tandem-rugning giver gode resultater når det drejer sig om høns
-
Her er et hold svenske sorthøns kyllinger som også er vist i en anden tråd hvor der er kommet en fejlfarvet :)
God påske her fra Åes
-
Nåh hvor er de søde er de på svenske aviser ?
Pilegården Vi glæder os til at se billeder :D Er sikker på at de er de skønnes te kyllinger <L
-
Nåh hvor er de søde er de på svenske aviser <L
@Kate nej de er på Horsens posten ;D
-
Billeder skal der til. Naturligvis. Ellers er det jo aldrig sket. ;D
Men må nok lige vente til de klækker i maskinen, eller til hønsene i huset beslutter at gå af reden.
-
I hønsehuset har jeg et par madammer der ruger tandem i en lidt for lille kasse (for to damer), MEN - da jeg lukkede for hønsene for et kvarter siden skulle jeg da lige checke om der var ved at ske noget. Og minsanten, om ikke de havde én lille gul kylling under sig. Det er svært at sige om der kommer mere. Der er 6-8 æg mere under dem, men det er jo ikke ofte at tandem-rugning giver gode resultater når det drejer sig om høns
Her til aften var der 2 kyllinger under madammerne. Men det der tandemsrugning kan altså ikke anbefales. I formiddags da jeg lige var ovre at se til hønsene, var den ene ruger stået af reden, og kyllingen stod under redekassen og pippede ynkeligt. Redekassen sidder ca 40 cm oppe ad væggen. Jeg formoder at kyllingen har siddet under vingen eller i skørtet på den ruger der var gået af reden og på den måde kommet på afveje. Den blev skyndsomt sat op til den tilbageværende ruger, som kvitterede med et aggressivt hak i min hånd.
-
det er uklogt at have små kyllinger i første sals højde, det ender altid med at en er kommet ned, og ikke kommer op igen, og den frustrerede mor fare forvildet rundt efter den der pipper oppe og dem der pipper nede, så ned på gulvet med dem alle sammen
-
Ina.
Jeg er klar over at det ikke er optimalt. Men der er stadig en 6-7 æg under madammerne. Er bange for at de bare skrider fra resten af æggene hvis jeg forstyrrer deres rugning.
-
Har også rugning i gang. De skulle klække i går, torsdag, men der er ikke sket noget endnu. Har lagt dem i den lille blå og temperatur og fugtighed passer.
Har lyst nogle af dem i dag for at se om der var noget at komme efter og ud af de 3 jeg lyste var der noget der bevægede sig i to. Bare mærkeligt der ikke er sket noget endnu. Er spændt på om der sker noget i morgen. :)
-
har du talt den dag du startede som dag 0 eller dag 1 det gør jo en forskel ;D
Det skal være 0 + 21 dage
-
Uha - er det sådan man tæller?
Kan jeg så få nogen til at fortælle den der pipper i Madam Blå at den er 3 dage for tidligt på den. ;D
-
Uha - er det sådan man tæller?
Kan jeg så få nogen til at fortælle den der pipper i Madam Blå at den er 3 dage for tidligt på den. ;D
Altså Erik, hvis du har kyllinger der klækker 3 dage for tidligt, så har hønen ligget med måsen på den en dags tid eller to
Eller også er der meget varmt i din rugemaskine
-
Temperaturen er hvor den skal være. Checkede maskinen med et ekstra termometer i inden jeg påbegyndte rugning, for at være sikker på at det indbyggede viste rigtigt. Og begge termometre viste rimeligt ens temperaturer.
Det er nu ikke usædvanligt at én enkelt kylling er lidt tidligere end resten, men 3 dage er lidt vel tidligt.
Jeg tror ikke nogen har ruget på æggene inden de kom i maskinen.
-
det pipper i min maskine, men stadig kan ikke se hvem... ::)
-
Erik, når først der er klækkede kyllinger, kan du roligt flytte skrukken, for hun vil blive der, hvor kyllingerne er.
I mit første lille hus hang redekasserne også oppe for at give mere gulvplads, og der flyttede jeg altid skrukken ned i et hjørne, når den første kylling var klækket. Det har jeg udelukkende haft gode erfaringer med. Jeg oplevede nemlig også at en kylling var kommet ned på gulvet.
-
Joo, Ina jeg tæller antal døgn ;D og nu er der gået 23 siden jeg lagde dem i. Status er: en kylling klækket og hul i mindst et æg mere. Vil ikke åbne mere for at kigge og den blå er ikke nem at kigge i uden at åbne, desværre. ;)
Æggene har ligget i min nye rugemaskine (den billige fra Tyskland) og jeg har tjekket temperaturen med et andet termometer, men den passer med den der er på det monterede termometer. Underligt de er så længe om det. Bare nu der kommer mindst et par stykker mere, ellers bliver den da ensom den lille.
-
Erik, når først der er klækkede kyllinger, kan du roligt flytte skrukken, for hun vil blive der, hvor kyllingerne er.
Ja, det har du selvfølgelig ret i. Det tænkte jeg ikke lige på.
Nå men hønsene løste selv 'problemet'. I løbet af formiddagen var begge skrukker gået på gulvet og havde taget de 2 kyllinger med. Og havde efterladt 8 uklækkede æg, som nu var noget kolde. Jeg har taget æggene ind og lyst dem. Der ser ud til at være/have været noget i 3 af dem, et fjerde er jeg lidt usikker på da lyset havde svært ved at trænge gennem skallen. Disse 4 er lagt i maskinen hvor mine andre kyllinger er i gang med at klække. Det er ikke sikkert der kommer noget ud af dem, da de jo har været temmeligt kolde. Men ihvertfald får de chancen.
I maskinen, som er på dag 0 (opstartsdagen) + 19 er der nu 3 kyllinger (den første kom allerede i går), og én eller flere på vej.
4 er ude af æggene her kl 00:27 på begyndelsen af dag 20. Æggene blev lagt i forvarmet maskine søndag 18. marts ved 18-19 tiden.
-
Nu med et billede.
Det er blevet til 8 stk (dog kun 7 på billedet). En mere synes at være på vej.
-
Hvor er de skønne /o
-
Det blev til 9 stk kyllinger i alt.
Ikke det bedste resultat ud af 26 æg. Men på 11. dagen var det tydeligt at 13 æg var ubefrugtede, eller døde i opstart (et par stykker).
Men sådan kan det jo forekomme med rugeæg. Der kan naturligvis ikke gives garanti for befrugtning. Men derfor har man da alligevel lov at håbe.
Nu krydser jeg så fingre for at kyllingerne er 1.8. Født optimist ;D, eller jubelidiot. :(
-
Hej alle jeg er helt ny her inde, jeg har lige været ude og købe en flok påskekyllinger, det er ved at være 10 år siden jeg sidst har haft høns, så jeg er helt forelsket igen:)
Nu har jeg også 2 børn som er med i projektet denne gang, så det er super hyggeligt.
Vi har indrettet en hesteboks med strandsand, sat sådan en rund "dims" (manden har) op med varmelampe og flamingo i toppen. ;)
Kyllingerne er en uge gammel så jeg har allerede været her inde og har læst en masse gode råd om foder. Jeg har købt kyllingestarter og lavede i dag sådan en blanding med hårdkogt æg, havregryn og kyllingestarteren det hele blev most i en morder og har lige været ovre i stalden for at ville fjerne det de ikke havde spist, men men de havde da spist det hele.
Et dejligt påske projekt for hele familien, i morgen skal jeg ud og købe undulatblanding som jeg kunne se at andre har gode erfaringer med at komme i maden:)
Jeg har lige et spørgsmål, hvor længe skal de små have varmelampen?
-
Du kan slukke for den om dagen,, når de har lidt fjer og ikke opholder sig under den hele tiden, og det er lunere i luften.
Jeg slukker først helt for min lampe når de er fuldfjerede, hvis vejret ikke er helt umuligt
-
Jeg har lige et spørgsmål, hvor længe skal de små have varmelampen?
Tillykke med kyllingerne. Og skønt at have børnene med i den slags projekter.
Mht dit spørgsmål. Til de har en rimelig fjersætning så du er sikker på at de ikke vil fryse uden kunstig varme.
Et noget vagt svar, men dine oplysninger var jo også lidt mangelfulde.
Men normalt ville jeg sige at kyllingerne på denne årstid bør være 6-8 uger gamle inden man tager varmen fra dem. Hellere varme for længe end for kort.
Held og lykke med det.
-
Velkommen på forum, Maja :D
Du kan læse lidt om temperaturer for kyllinger her (det står nederst på siden):
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?page=37
-
Tak for svar:) Ja så går der lidt i nu, for de har kun lidt fjer på vingerne:) Jeg har ca 25 grader der inde under lampen, kan godt se at i skriver der skal være varmere, men de virker tilfredse, de hakker og skraber rundt. Kun ved aftens tid sidder de under lampen, men der falder temperaturen også.
Jeg har dem ude ca 10 min hver dag, de har været i haven hvor de kom ud i et kaninbur uden bund, og når vejret er træls som i dag, så lukker jeg dem bare ud i hesteboksen, så kan de rende der. :)
Det er helt fantastisk at være sammen om det hele familien, børnene er 10 og 3 år og de begge følger med i alt og der bliver allerede gravet regnorme på livet løs, selv om regnormene jo er alt for store så griner pigerne når kyllingerne render med dem i munden.. ;D
-
At kyllingerne virker tilfredse, er jo i virkeligheden den allerbedste indikator på, at varmen er, som den skal være /o
-
De to kyllinger fra tandemrugningen i hønsehuset (klækket hhv 5 og 6 april) på gårdtur med den ene af skrukkerne.
Uha, det må være lidt koldt. Udetemperaturen er ikke mere end 6,9 grader.
-
De er så fine ;D /o
-
De ser jo ikke ud af meget, når de kommer ud i den store vide verden /o
-
Her er mine påskekyllinger :)
-
Og..
-
Og..
-
Ih hvor er der mange søde påskekyllinger og fine høne-mødre.
Vi fik også et par enkelte påskekyllinger :). Årsagen til størrelses forskellen på den ene sorte og så de to andre er at vi lavede et forsøg som endte med at blive en succes.
I den samling af æg som Ally (skrukken) lå på endte der med kun at være 2 æg tilbage som var ok og desværre døde den ene kylling ved klækningen, dermed havde hun kun 1 kylle tilbage. 11-12 dage senere var der 2 kyllinger som var igang med at klække under en anden høne og da vi var kede af at "bruge" 2 skrukker (skal igang med én større "produktion" af sabelpoot og serama senere på sommeren, hvilket kommer til at kræve en del skrukker), så forsøgte vi at lægge de to æg ind under hende lige da der begyndte at komme hul igennem, og det lykkedes sørme :). Så nu har den enlige lidt selskab og vi "sparede" en skrukhøne ;).
-
Har desværre ikke haft nogen skruk høne, men kyllinger har vi jo da alligevel. I onsdags hentede vi disse 10 :D
-
Har desværre ikke haft nogen skruk høne, men kyllinger har vi jo da alligevel. I onsdags hentede vi disse 10 :D
De er nuttede..hvad er det for nogen? :)
-
Vores adopterede Cavalier hund fik i dag ved middagstid øje på påskekyllingerne i hønsegården og ville meget gerne have fat i sådan én, så hun stod med snuden inde i en af maskerne i hegnet. Det syntes de 2 x madam skruk ikke om, så de røg lige i hovedet på hende. Fuld fart frem mod hegnet med næbbet forrest og en masse skræppen, skrigen og skrålen. Jeg fik pænt fortalt hunden at de kyllinger var mine og hun skulle lade dem være i fred. Hun har ikke vist dem interesse i løbet af eftermiddagen, MEN jeg tror nu ikke hun er så lærenem, så jeg må nok holde lidt øje med hende. Der er ingen tvivl om at hun har et jagtgén i sig. Men hun skal lære ikke at bruge det over for vore tamme dyr.
-
Hvor er de skønne alle de kyllinger <L <I.
Ja Erik du skal nok holde øje med jeres Cavalier !
-
Metmus: Der er 6 guldrandede wyandotter og 4 vorwerk
-
@erik. Så vidt jeg husker er en cavalier ikke den nemmeste hund og lære noget. Mest fordi den er så glad at den "glemmer" hvad det var den egentlig skulle. Der burde heller ikke være det helt store jegt instinkt i den da det er den eneste spaniel der aldrig har været avlet til andet end fornøjelse og udstilling. Men det er en utrolig charmerende hund med en masse personlighed
-
Nu er Brahmakyllingerne lige over 3 uger gamle. De vokser godt nok hurtigt. De går sammen med et par blandingskyllinger, klækket samtidigt, men sikke dog en størrelsesforskel. Blandingerne er ½ Brahma. På det vedhæftede billede er den gule kylling samt den helt til højre i billedet blandinger.
-
Nu er mine påske kyllinger ved at være større de har faktisk fjer over alt bare ikke på hoved og hals ;D
Vores sæk med kyllingestarter er ved at være tom og jeg skal ud og have købt noget nyt, hvad anbefaler i man giver dem nu?
De får alt mulig mad ved siden af, alt køkken affald og græs og orme.
-
Du bør fortsætte med kyllingestarter et stykke tid endnu. Jeg mener man siger til 8-10 ugers alderen. Men du kan evt supplere med lidt kværnet korn. Mine får nu en blanding af 2/3 starter og 1/3 kværnet hvede og byg. Tilsat lidt undulatblanding. Det bliver så samlet lidt mere end 3/3. ;D, Men jeg regner ikke undulatblanding ind i fordelingsforholdet.
-
Ja det går stærkt med kyllingerne. Især når det er Brama ;D