Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: JNTS efter 20 Februar , 2012, 13:01
-
Hvem opdrætter Campbell ænder??
Jeg har kigget på diverse opdrætter lister, men endnu ikke fundet nogen som opdrætter denne race.. kan det passe??
-
Jeg har fundet mine i Jylland - både rugeæg og voksne ænder. Der er en opdrætter på Bornholm også, som udstillede på Svømmefugleudstillingen i Dalby i oktober 2011.
Endnu har jeg ikke fået ællinger efter mine, men jeg drømmer om med tiden at avle denne helt vidunderlige race.
-
Marita - Jeg har lige sendt dig en PB :)
-
Kan en af jer give mig et Tlf nr på opdrætter i jylland. Vil gerne købe andrik, ællinger eller æg !! Mvh Rie
-
Rie, hvis du ikke finder andre, kan jeg godt sende æg til dig - det var dig, jeg oprindeligt købte æg af, men siden har jeg fået lidt nyt blod ind.
Jeg kan samle fra 1,2, der var på udstilling sidste år til 93-93-96 point, så i hvert fald den ene and er rigtig fin og racetypisk. De ællinger, vi har ruget ud i år, ser også rigtig fine ud. Send en pm, hvis jeg skal samle lidt æg til dig.
-
Ved faktisk ikke rigtigt hvad en pm er, så svarer her. Har mistet min andrik og vil gerne have flere ænder. Hvor har du fået nyt blod fra ? Har en søster på Bornholm, og vil prøve om hun kan medbringe nogle æg når hun kommer på ferie i juli !!
Vil meget gerne have æg, og Tak for svar ! Mvh Rie
-
Jeg svarer dig i en privat besked (pm/pb). :)