Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Jean Hansen (Lavbo) efter 18 November , 2011, 14:09
-
Hvordan laver man hvidvinseddikke ???
-
DU kan ikke lave hvidvinseddike...men det kan en eddikemor. En svamp, som laver vinen om til eddike. Prøv at søge "eddikemor"
-
og det smager himmelsk, især med hyldeblomstsaft blandet i. vores svampe vokser og vokaer, så vi har altid dejlig edikke
randi
-
Hvor eller hvordan får man fat i sådan en svamp?
-
Du skal helst have den foræret af en...uden selv at bede om den..siger overtroen. Jeg fik en stump foræret i sommer. Den har jeg nu delt, så jeg både har rødvins- og hvidvinseddike stående. Skal ogå lave æblecider, når den vokser lidt mere. Så hvis du kan vente til næste sommer---måske foåe---må du gerne få et stykke af mit. Samme overtro siger også, at hvis den har formeret sig så meget, at man skal af med noget, og ikke kan forære det væk, skal man sætte den ned i et vandløb.
-
Jean, hvis du kommer forbi Skjern, kan du få et stykke af min.
-
Jean: det skulle du takke ja til. Min er netop fra Marianne, og den er GOD.
-
ARGH!!!! I bor begge i Jylland........ /d
-
Jylland er da dejlig /o
-
@Marianne, har du den med til LU, så vil jeg gerne have et stykke foræret uden at spørge *g *g
-
Jeg ser, hvor meget jeg kan tage fra, Patricia.
Jeg fik jo ryddet godt ud i den, da vi var på Gavnø forrige år.
-
@ lavbo.
jeg har også en eddikemor. og bor ikke i jylland ;)
du må gerne få noget af den.
bare skriv.