Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: strikkejane efter 14 November , 2011, 12:47
-
Hejsa.
Spurgte for noget tid siden ind til, hvordan jeg skulle lære mine hunde at gå i haven SAMMEN med hønsene. Den sidste uges tid har både høns og hunde OG katten gået sammen i haven helt uden problemer. Schæferen er så lydig at et lille nej er nok til, at hun forstod at man ikke løber efter hønsene. Vores bull terrier - som er knap 2 år - havde jeg i halsbånd og line og så var han med på gåtur i haven sammen med hønsene. Han var overraskende slet ikke særlig interesseret i hønsene. Jeg slap linen og lod ham tulle rundt med linen efter sig. 10 min senere tog jeg line og halsbånd af og han luntede stille og roligt rundt. Når han kom i nærheden af hønsene stoppede han op og kiggede lidt og hvis hønsene begyndte at gå hen i mod ham skyndte han sig at løbe hen til sin "mor". ;D Tror han er lidt bange for dem.. :D. Når jeg kalder hønsene ind i deres gård får de altid havregryn. I aftes stod der 5 høns og en bull terrier og spiste havregryn fra hånden. Super skønt. Bull-hunden kom dog med ind i huset og indtog straks sofaen som vanligt mens hønsene blev i hønsehuset. Tak for hjælp til input - det er ren lykke at kunne ha alle dyr i haven på samme tid.
-
Tillykke med den vellykkede integration. Det er skønt, når forskellige dyreracer kan gå sammen, uden man konstant skal passe på og i uheldige tilfælde mister dyr, fordi de i et uopmærksomt øjeblik bliver ædt af den største.
Her oplever jeg, at høns og hund hygger sig og sover middagslur sammen. Når der bliver fodret godbidder med hånd, deltager ..begge slags lige ivrigt uden sure miner ;D
-
Herligt - og meget mere afslappende end at skulle være på vagt hele tiden.
-
nogen der tror en toller kan lære det ::)
-
nogen der tror en toller kan lære det ::)
I princippet er det jo DIG, der bestemmer, ikke? ;)
Her har en labrador lært det. Til gengæld har vi haft en schæfer, der tog katte :o, hvilket bestemt ikke er populært her. Den blev sendt hjem til opdrætter efter maaaaaaange opdragelsestiltag.
-
Lidt sjovt er det at vores bull terrier ALDRIG er blevet gode venner med vores kat. De bor på hver sin etage i vores hus og hvis de mødes i haven går det ikke stille for sig. Åbenbart anderledes med hønsene. Ved ikke om det er fordi hønsene er større eller måske fordi de er flere. Vores schæfer og katten er heldigvis perlevenner... :-)
-
ja måske bestemmer jeg i principet, men så kom mor, og vovsen, og jeg er degraderet til ydmyg træner /o
-
ja måske bestemmer jeg i principet, men så kom mor, og vovsen, og jeg er degraderet til ydmyg træner /o
Hvor er det SYND for dig, Kristian *f *e *g.
Så tag magten tilbage - i det mindste over hunden.... ;)
-
hvorfor tror du jeg har fået høns !a
-
nogen der tror en toller kan lære det ::)
Måske Mikkel kan nogle tricks... I al fald har de mange tollere ;)
Selvfølgelig kan en toller lære det! Jeg har en kleiner münsterländer som er MEGET glad for fuglejagt ::) Men hun er kun fristet hvis vi fanger en høne og den protesterer, så er hun helt klar /o
-
hvorfor tror du jeg har fået høns !a
Kristian, du skal i behandling! :D
-
Dejligt at det lod sig gøre /o
Kristiank: En toller burde nok kunne lære at lade hønsene være, det er jo trods alt en rimelig samarbejdende race.
De fleste hunde kan sagtens lære at lade høns, katte o.l. Men der er enkelte 'hardcore' jægere, hvor det ikke lade sig gøre, men her er vi som regel ovre i de selvstændigt jagende hunde/skadedyrsudryddere som fx nogle spidshunde, gravhunde og terriers. Har haft en enkelt Irsk Terrier, hvor det aldrig lykkedes at lære den at lade fjerkræ og andre smådyr være. Men hun var altså også temmelig ekstrem; alt der havde en puls blev anset for at være bytte. Om det var mus, rotter, mink, ræve, høns eller køer var underordnet; det skulle bare dø >:(
mvh
Mette