Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Tskoglund efter 22 ſeptember , 2011, 00:23
-
Jeg har 3 hanekyllinger(australorps)og vil gerne beholde den ene af dem,men hvilken ???
Ellers består mit "hønseri" af 3 Orpingtons og 1 Australorphøne ;)
Skal jeg vælge den frække og pågående,macho type eller den mere stille.Jeg kan allerede nu,blive helt bange for macho-hanen :o som spiller noget op,men vil han være bedre til at passe på flokken :-\
Tine
-
De mere tilbageholdne kanekyllinger kommer gerne til deres ret hvis den styrende bliver taget fra magten.
Jeg synes du skal beholde den du holder mest af både ang udseende og temperament /o
-
Enig m. Søs - jeg ville gøre NØJAGTIG det samme :)
-
Jeg synes du skal beholde den du holder mest af både ang udseende og temperament /o
Jeg ville gøre det samme, men du skal også være opmærksom på, om den mest macho viser nogen som helst tegn på aggressiv adfærd overfor mennesker. De hanekyllinger jeg har haft (heldigvis kun få), der har været aggressive, har altid været dem, der var meget "macho"-agtige meget tidligt.
-
Her har vi også kun dårlige erfaringer med de "macho" unghaner. De er alle endt med at fare i benene på først min mand og dernæst mig. Da de var fritgående var det postbudet (den stakkels mand spænede fra postkassen ind i bilen igen ;D) og forbipasserende hunde, det gik ud over. Til gengæld vokser de stilfærdige haner med opgaven når først bøllerne er væk.