Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Alexander Patrick Harholt efter 14 Juli , 2011, 06:59

Titel: Store æg med 2 blommer
Indlæg af: Alexander Patrick Harholt efter 14 Juli , 2011, 06:59
Jeg får ofte et æg om dagen af en stor sort austrlorps på ca 105 gr, og jeg har en høne der har lagt sig skruk, men ville egentlig høre om det er muligt at prøve udrugning af de store æg, og vil der nogensinde komme noget ud af det? vil en komme ud eller begge kyllinger komme ud? Alle mine æg er 95 befrugtede men har aldrig prøvet at udruge de dobbelte æg
Titel: Sv: Store æg med 2 blommer
Indlæg af: Marianne Vedel efter 14 Juli , 2011, 07:26
Velkommen på forum, Alexander :D
Vi har sommetider diskuteret tvillinger her på forum, og det kan faktisk lade sig gøre, se her:
http://www.youtube.com/watch?v=S1ZeEY-kt7A
og
http://www.youtube.com/watch?v=nuJPNAfuG3s&feature=related
Jeg tror, hun mister den ene kylling i anden film, fordi hun piller for tidligt.
Der er lige en her på forum, der fik tvilling-kyllinger, men så vidt jeg husker var de meget små og klarede den desværre ikke.
Ret mig hvis jeg husker forkert  <+
Titel: Sv: Store æg med 2 blommer
Indlæg af: Henriette Hall efter 14 Juli , 2011, 09:40
Sandsynligheden for at tvillingeæggene ikke klarer den er temmelig stor. De fleste bliver ikke til noget, men du kan da give din høne nogle almindelige æg og så et enkelt eller to af de store. Bare så hun ikke skal ruge i 3 uger helt forgæves på ene tvillingeæg.
Titel: Sv: Store æg med 2 blommer
Indlæg af: Jan Markus efter 14 Juli , 2011, 21:49
Jeg læste i en gammel avis, at der var blevet udruget nogle gæslinger på Kokkedal slot, og der var blevet en mere end der var æg. Der havde været et æg med 2 blommer.
Titel: Sv: Store æg med 2 blommer
Indlæg af: Rakosi efter 14 Juli , 2011, 21:53
Har en bekendt der gør det jævnligt, men mange gange er kyllingerne ekstra små, og kræver separat pleje et stykke tid. Men det er fantastisk at se et æg knække med to kyller i  <L