Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Jimmy R J efter 06 Juni , 2011, 16:57
-
Nogle som har erfaringer med disse redekasser?, faldt over dem i min søgen efter et gode eksempler.
Lige nu står den imellem disse som jeg selv skal lave, Se de øverste 2 billeder, har dunkene:
http://forum.backyardpoultry.com/viewtopic.php?f=8&t=7064
Eller disse som jeg også kan se det smarte i, de kan købes her i Dk hos land og fritid til 359.-
http://www.chickbox.co.uk/
Står sån lidt og vipper, kan godt lide ideen i at man selv laver noget godt og brugbart, men vil ikke "spilde" tid og penge hvis/når man kan købe lige så gode alternativer til rimlige penge.
-
Mmm, de var noget af det bedste jeg har nogensinde kommet over.
-
De er smarte /o
Jeg har investeret i kattetoiletter til 99 kr pr stk fra petworld i kolding og hønsene ELSKER dem /o
De er nemme at gøre rene og så kan jeg flytte en skrukhøne meget nemt hvis det er nødvendigt ;D
-
Det kan godt være jeg ikke har set ordentligt efter, men jeg kan ikke finde målene på den chick box, og det er afgørende for de store høns, mine orpington går ikke under nogen omstændigheder ind i de standard forsvindingsreder man kan købe.
Jeg synes den er smart fordi den er rengøringsvenlig, og jeg bruger af den grund katte kasser der fungerer fint, indtil der kommer en tyv. :(
-
Kasserne måler ca. B 32, H 39, D 55.
Syntes ikke jeg kan finde dem på landogfritid.dk har du evt. et link?
De ser jo meget spændende og praktiske ud :) Kunne være de skulle afprøves!
-
Kasserne måler ca. B 32, H 39, D 55.
Syntes ikke jeg kan finde dem på landogfritid.dk har du evt. et link?
De ser jo meget spændende og praktiske ud :) Kunne være de skulle afprøves!
Det er lige de mål de har ja. Har ingen link, de 2 land og fritid jeg snakkede med havde dem ikke hjemme, men kunne få dem hjem, så det er sikkert ikke et produkt de sælger så mange af til private. Ved henvendelse hos Land og Fritid benyt produkt/vare nr: 181-210.
-
Tak. Vil jeg prøve :)