Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Halldor efter 27 Marts , 2011, 21:48

Titel: Noget af en kam!
Indlæg af: Halldor efter 27 Marts , 2011, 21:48
Jeg fik tilbudt en ny hane af islandsk afstemning. Det takkede jag ja til, med det i tankerne at tilføre nyt blod til min stamme. Nu ved jeg godt at de islandske høns kan have mange forskellige kamtyper, men er måske ved at komme lidt i tvivl. Hvad kalder I denne type kam, eller er dette noget "unormalt", så jeg ikke skal avle på dyret?
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: pilegaarden efter 27 Marts , 2011, 21:59
Billedet kom ikke med, sandsynligvis fordi det er for stort. Prøv at reducere billedet så det kommer ned under 528 kbit.
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Lene Kongstad efter 27 Marts , 2011, 22:02
Mon ikke at det er det billede, der ligger ude til højre ellers kan det ses i Halldors galleri.

Velkommen til DK´dejligste Forum <I

Jeg syntes at det ser svulst "agtigt" ud
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Halldor efter 27 Marts , 2011, 22:03
Øv! Jeg har lagt det ind på "Mit galleri". Det kan ses på "nyeste billeder" i øjeblikket!
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Finn Jensen efter 27 Marts , 2011, 22:04
Det her ?
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/15110/Isl-hane--hvilken-kam.jpg) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/displayimage.php?pid=11598)
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: pilegaarden efter 27 Marts , 2011, 22:05
Beklager. Det havde jeg ikke lige lagt mærke til.

Den kam ser noget speciel ud!!
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 27 Marts , 2011, 22:46
Wow hvor er han flot og speciel /o
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Lene Lestat efter 28 Marts , 2011, 06:55
Personligt synes jeg at kammen er .........  /d

Men det er sådan på Island at der beholder man alle dem som er anerledes og de bliver enda også udstillet og den mest specielle vinder.

Så på en sådan udstilling er der ikke 2 høns som er ens.
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 28 Marts , 2011, 19:22
Lene hvorfor var jeg ikke i tvivl om at du syntes sådan? :D

Halldor- sådan en kam er i høj grad arvelig, så du skal kun bruge ham i avl hvis du kan lide ham :)
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 28 Marts , 2011, 20:08
Jeg synes det er en flot kam :D. Måske ikke udstillingsflot, men flot i sig selv. /o
Titel: Sv: Noget af en kam!
Indlæg af: Halldor efter 28 Marts , 2011, 20:30
Tak for svarene! Der findes nok ikke nogen "standard" i forhold til den islandske "rase". I sagens natur er denne at skønne som landrase, eller en oprindelig samling af genmateriale, som sandsynlig stammer helt fra vikingetiden. Derfor kalder man dem også Landnamshøns. Hønsestammen var ved at uddø i 70erne, men blev "reddet" og er nu igen den mest populære hobbyhøne i Island. Den er meget hårdfør, dygtig æglægger og ruger flittigt. Kan betegnes som en mellemstor/let rase, æggene vejer 45-50 gr. For dem som godt kan lide farvestrålende høns i haven, nøjsomme og aktive, er den islandske høne et rigtig godt valg. Men hvad angår denne min hane, har jeg besluttet at afprøve den og se, hvordan dens afkom ser ud. Jeg har plads nok til at holde denne linje ude af avlen, indtil jeg ser resultatet.