Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Steen S. Nielsen efter 09 Januar , 2011, 13:11

Titel: La Bresse
Indlæg af: Steen S. Nielsen efter 09 Januar , 2011, 13:11
For mange år siden omkring 1991 - 1992 fik Monica Holstein fra Holstein Gods ved Skælskør vredet armen rundt på en fransk avler af de eftertragtede bressehøns og fik en kasse daggamle kyllinger til Danmark. Jeg ringede til hende for at høre om man ikke kunne købe et par kyllinger...det har var altså året efter... og det kunne jeg sagtens. Hun ville bare gerne vide hvilken størrelse frysepose, jeg ønskede at få dem i. Nu har jeg set dem på nettet og så dem også for nogle år siden på Fejø gå mellem æbletræerne i en plantage, så de er vist ikke så umulige at få fat på længere. Er der nogle af jer, der har racen og hvilke erfaringer har I gjort jer?....og smager de nu også så godt som rygterne siger? :P
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: marix efter 09 Januar , 2011, 19:39
hej sten...
de smager rigtig godt.  /o men jeg har kun smagt de importerede. de er også rigtig fine når man bestiller dem, med hoved, ben og flotte mærker/numre på, så man føler virkelig at det er en luxusvare man arbejder med.
læser lige med om der er nogle der ved hvor man kan få dem levende. tror det er den eneste race, jeg vil overveje at få lov til at bo sammen med mine brahmaer  ;)
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Klausen efter 09 Januar , 2011, 20:08
Fandt det her på nettet http://www.bollervej.dk/ (http://www.bollervej.dk/) de har La Bresse
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Tanja S.B. efter 09 Januar , 2011, 20:26
Prøv at se denne tråd http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=12772.0
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: walter efter 09 Januar , 2011, 22:39
Hej
En af mine hønsevenner avler dem, han bor i Flensborg (D) så hvis i vil have æg,kyll. eller voksne høns,kan jeg spørge ham ad.
mvh. Walter
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Jørgen Hansen efter 09 Januar , 2011, 22:46
Er der nogen som ved om man så stadig avler dem i frankrig? Så skulle de jo være til at få der.

Mvh   Jørgen
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: walter efter 09 Januar , 2011, 22:52

Det er stadig National fuglen i Frankrig,men i dag kan få dem ud af landet som man ikke kunne før,det er godtnok stadig vanskelig at finde nogen i fr. der vil sælge dem.Min ven har været i Fr.  og hentet rugeæg.
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Jørgen Hansen efter 10 Januar , 2011, 00:55
Hmm. Måske man skulle arbejde lidt i at man kender en som bor i Frankrig. Er der nogen som har en nærmere beskrivelse.

Mvh   Jørgen
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 10 Januar , 2011, 17:52

Walter

JA TAK... Det må du gerne... Tidligere har der været et link til en længere nede i tyskland...

Jeg ville gerne have en flok i mit hønsehus, så der både var til min egen mave og til lidt salg til andre hønsegale

Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: mortends efter 10 Januar , 2011, 19:11
Jeg tror vi er MANGE herinde, der ville være yderst interesserede i at den berygtede Bresse kom til Danmark igen!  /o
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Louise S. efter 10 Januar , 2011, 21:06
Uhm, min mave knurrer ved tanken  /o Sådan en flok skulle jeg nemt finde plads til...
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Louise S. efter 11 Januar , 2011, 17:46
Det er da rigtigt, Jørn  <G Nu kan jeg da godt huske at du har linket til den side tidligere. Men nu er siden bookmarket så jeg ikke glemmer den igen - tak  /o
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Andreas efter 11 Januar , 2011, 17:54
Har La Bresse lyse/kødfarvede ben eller blå ? Googles forskellige billeder gjorde mig i tvivl  <A<G
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 11 Januar , 2011, 18:04
De skal have blå ben. Rød kam- hvid fjerdragt og blå ben, som det franske tricolore ;) har jeg vist læst et sted. Det er meget flot synes jeg /o
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 11 Januar , 2011, 20:23

Jeg har lidt svært ved at overskue hvordan man kan få hentet høns i "Bad Laer - Westerwiede", men en tur til Flensborg er lidt mere til at overskue...

Jeg har ingen rugemaskine og derved ikke mulighed for at få sendt æg til udrugning, og hvordan er reglerne for at sende æg ud af tyskland, i det hele taget hvordan er reglerne for at tage dyr fra tyskland til Danmark?

Er der nogen der har erfaring med at hente fjerkræ i tyskland?

Kan vi lave et fælles projekt... og hvordan?





Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: hanegalgak efter 11 Januar , 2011, 21:54
Et fælles projekt er nok ikke umuligt her via forum.
Jeg kunne levende forestille mig , at hvis du kunne diske op med æggene , skulle der nok være en interesent eller to som ikke har noget imod at tilbyde plads i en rugemaskine - heller ikke om der så skulle køres 100 - 150 km for det !
Så handler resten bare om du har en god kyllingemoder osv.
At finde en samarbejds pris er herefter op til fantasien.
Eksempelvis : for hver 5 udruget kylling får udruger een plus ( penge , 1 flsk. sprut , en god middag , 1 ks. vand eller hvad nu samarbejdet kan munde ud i ).
Jeg er ikke et øjeblik i tvivl om sådan et samarbejde ville udmunde i et venskab , der derefter strækker længere end til fjerkræ !
Det er via (mestendels) et udrugnings projekt , at Mortends og jeg blev venner : så hip hip for fælles projekter ( og Mortends  :D )
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: baymler efter 11 Januar , 2011, 22:27
vedr. import af lev. dyr så kontakt den lokale fødevare region, her kan du blive oprettet som importør, det blev jeg og det kostede ikke noget

mvh
henrik
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 11 Januar , 2011, 23:06

Hmm.
http://www.foedevarestyrelsen.dk/Dyr/Rejse_med_kaeledyr/Fugle/Indfoersel_til_Danmark/forside.htm

Citér
Indførsel fra EU-lande
Der er ikke fælles EU-bestemmelser og ej heller danske nationale regler for privates indførsel af fugle, bortset fra fjerkræ* fra andre EU-lande, herunder Andorra, Færøerne, Grønland, Island, Kroatien, Liechtenstein, Monaco, Norge, San Marino, Schweiz og Vatikanstaten, derfor kan fuglen (fuglene) uden videre kan tages med, såfremt de er personledsagede.

* Fjerkræ er høns, kalkuner, perlehøns, ænder, gæs, vagtler, duer, fasaner, agerhøns og strudsefugle, der opdrættes eller holdes i fangenskab med henblik på avl, produktion af kød eller konsumæg eller levering af vildt til udsætning.

Som jeg læser det så kan jeg med min bil frit køre til tyskland og hente nogle æg og kyllinger, uden videre

Det er nok en tolkning der skal efterprøves inden den udføres i praksis... det lydder næsten for godt til at være sandt...

Et spørgsmål til Jørn Clevin, har du selv haft Bresse?
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Heidi NJ efter 11 Januar , 2011, 23:19
Der fugle står bortset fra fjerkræ og det tror jeg også omfatter kyllinger og rugeæg.
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Marianne Vedel efter 12 Januar , 2011, 06:39
Citér
der opdrættes eller holdes i fangenskab med henblik på avl, produktion af kød eller konsumæg eller levering af vildt til udsætning.
Sådan som jeg læser det, gælder det ikke hobby-fjerkræ.
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 12 Januar , 2011, 13:22

Nå så venter jeg bare på at blive ringet op af en dyrelæge, så hun kan forklare mig reglerne...

Jeg skal nok også til at lære lidt om avl... så man kan holde liv i Bresse Basserne i Danmark på længere sigt...

Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 12 Januar , 2011, 14:00
Michael nu bor jeg jo lidt væk, men jeg skal gerne ruge nogle æg ud for dig for et mindre beløb eller mod at beholde et par af kyllingerne.

Men der findes sikkert også nogle tættere på som vil hjælpe :).

Et godt fif er fra starten at have en del dyr så du kan lave i hvert fald to stammer.
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 12 Januar , 2011, 14:28

Nu har jeg snakket med en dyrlæge.

Sålænge mit hønsehold ikke er så omfangsrigt at det kræver CHR registering, så er det i hobby kategorien (kæledyr!!) og jeg kan, hvis jeg selv henter, gøre det uden nogen form for formalia.

Der kan dog være udbrud af "alvorlige" sygdomme i det område jeg henter fra som medfører import restriktioner. (salmonella, newcarsle??? eller fugleinfluenza)

Johanne, det var da et godt tilbud... jeg kan jo også se at du kan det der med at udruge æg (tillykke!!).

Hmm... transport transport.... er stadig det store problem


 
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: hanegalgak efter 12 Januar , 2011, 17:39
Det der   Bad Laer   Westerweide         - øh hvor langt borte i Tyskland er det ?
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: easter efter 12 Januar , 2011, 18:00
hvis du går ind på deres hjemme side er der et link til google map og den siger 5 timer og 45 min fra
århus... ikke så galt  :D
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Jørgen Hansen efter 12 Januar , 2011, 20:22
Hvordan er reglerne for chr-registrering?

Mvh   Jørgen
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Jay efter 12 Januar , 2011, 20:46
Jeg bor 15 km fra motorvejsgrænsen, 7 km fra flensborg. Vil gerne hjælpe med at ligge adresse til hvis nogle skal have sendt rugeæg og ikke vil køre hele tyskland igennem for det :)
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 12 Januar , 2011, 21:25
Tak for dit gode tilbud Jay...

Nu er der ikke længere tvivl om at projektet SKAL gennemføres. !k

Jeg har også snakket med konen, hun er også frisk på idéen, men har dog 2 krav.
1) Der må ikke bo høns på badeværelset, det skal times så vi ved at vi kan holde hønsehuset varmt nok i starten.
2) Hun forslår at vi henter helt i tyskland så vi kan få levende kyllinger (Hvorfor bøvle med rugeæg, når man ikke kan være sikker på resultatet, og skal køre et par lange ture for at både aflevere og hente kyllingerne)

Jeg skal lige sove på det, men tænker at modellen bliver at jeg "når tid er" tager turen i bil til Bad Laer og henter kyllinger til eget brug, samt naturligvis både kyllinger og æg til dem der også har fået den franske syge...

hygge



Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 14 Januar , 2011, 12:22
Fantastisk, Tak


Så er det jo sådan det skal være...


Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 14 Januar , 2011, 16:51

laver lige en ny tråd
Titel: Sv: La Bresse
Indlæg af: Hans Jørgen Nielsen efter 08 April , 2011, 13:44
Hvordan endte det med importen af kyllinger og rugeæg

hilsen
Hans Jørgen