Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Lisbet Woller efter 29 August , 2010, 20:16
-
Min mand har fået den idé at han godt kunne tænke sig at have et par gæs gående. Jeg ved ikke noget som helst om gæs, ud over hvordan man steger dem. Er der noger hér, der kan fortælle mig lidt om, hvad det kræver? Hvor meget plads skal de have, skal de have adgang til vand ( til at svømme i, altså) hvor gamle er de når de er slagteklar? Hvad spiser de?
Alle relevante oplysninger ønskes, please <A
-
Ikke at jeg på nogen måde er ekspert i gæs, men jeg har da haft nogle få gæs over de sidste ca 10 år, så lidt kan jeg vel hjælpe med.
De foretrækker adgang til vand som de kan svømme, bade og dykke i, men de klarer sig også uden, hvis man ikke kan give dem sådanne forhold.
Gæslinger fra foråret vil være slagteklar til første efterår/vinter.
De spiser korn, majs og næsten alt grønt, dvs græs, mælkebøtter og en del ukrudt.
Gæs virker i nogle tilfælde som alarm. Mine gør ihvertfald. Jeg er ikke i tvivl hvis der er ubudne gæster i nærheden af den indhegnede dam de befinder sig i.
Håber det kunne bruges.
-
Jeg har 5 hvide gæs gående, og det er helt vildt hyggeligt at se dem snaske rundt. For hvis der er noget de er gode til så er det at snaske.... :( Det bliver temmeligt ulækkert der hvor de opholder sig mest, så det er bare om at give dem RIGTIG meget plads. Mine har også lidt vand til dem, og det elsker de.
Jeg fik at vide, der hvor jeg købte dem, at de skal være 20 uger når de slagtes.... Så jeg slagter d. 22 dec... Bedre sent end aldrig som man siger... ;)
God fornøjelse.
-
Tak for svarene. :)
Nu skriver du alarm, Erik...larmer de meget? Jeg har jo den der sarte nabo, der ikke kan lide bare en enkelt hane - vil han muligvis heller ikke kunne lide et par gæs?? De siger vel ikke noget om natten, eller kan de godt finde på det? ???
Jeg har set alle 14 sider under "sælges" igennem for at se om nogen nogensinde udbyder rugeæg fra gæs til salg. Jeg fandt ikke én eneste annonce! Er det ikke noget man kan købe her, ligesom rugeæg fra høns? !h
-
Jeg har to damegæs på henholdsvis 9 og 11 år, de lægger æg hver sommer og bliver meget skruk, så køber jeg gæslinger til dem, som de passer uden anmærkninger.
Den ene gås Mibbe har været her siden hun var helt lille gæsling og er tam og kan kæles.
Gæslingerne bliver aldrig tamme for dem holder de to damer for sig selv, og lære dem at holde sig på afstand.
Gsælingerne bliver lagt i fryseren ca 25 uger gamle og så går livet videre for de to damer der følges ad i tykt og tyndt og spiser af hånden til jeg måske igen året efter køber et par gæslinger til dem.
De har vandbad i en plastiksankasse og der bliver skiftet vand dagligt, de to spiser ikke meget det meste af året andet end græs og lidt korn, men når der er gæslinger bliver der fyldt godt med start og voksefoder på.
Hvis du kun har gæslinger til at slagte kan de blive meget tamme, og så er det ikke altid så nemt at svinge øksen.
De voksne gæs er fantastiske vagthunde, og mine hunde rejser sig først når gæssene skræpper.
De er meget hyggeligt at omgås men sviner mindst hvis de har god plads.
Mine to har et hus at bo i på størrelse med 2 europapaller. og jeg følger dem hjem hver aften og lukker så de er i sikkerhed.
Her kan du se en sommer med gæslinger .. http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=5177.15 (http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=5177.15)
-
Og ja ....gæs lyder som et meget kraftigt gammeldags automobilhorn !!!!
Også om natten hvis der er noget at båtte af !
-
Oh ve, oh ve...jeg ser "den pæne have" omdannet til fuglereservat :-\
Baghaven, hvor vi jo egentligt havde forestillet os at vi skulle holde høns (og lignende ;)) er jo blevet "disket" p.g.a. naboen. Farvel prydhave - goddag alt som gokker og skræpper :D
-
@ Lisbet
Også om natten. Hvis der er noget at båtte af som Søs skriver, og det er der ofte.
Meen, det er nok ikke et problem mht naboer. Jeg tror ikke der findes 'gåsedirektiver' i lighed med alle de tåbelige regler omkring hanegal.
Eller der tager jeg måske fejl!!
Finn???
-
Det kommer vel an på om det er formuleret som hønseregulativ, fugle regulativ, eller fjerkræ regulativ.
-
Gæs larmer i hvert fald betydeligt mere end en enllig galende hane !
-
Og ja ....gæs lyder som et meget kraftigt gammeldags automobilhorn !!!!
Også om natten hvis der er noget at båtte af !
Jeps der er lidt Ford A over dem ;)
-
jeg har i øjeblikket 7 gæs gående rundt om mit hus, og jeg høre dem kun når de kommer ud om morgenen og når de lige skal sige noget til katten, ellers kun når der kommer nogen, og så gør hundende jo også,,
Alt er relativt, men jeg synes ikke de larmer som i larmer /o
-
Jeg har 4 mipper, der nu er 3 mnd, de larmer ikke, men de er måske for unge. :-\ Når jeg råber på dem kommer de løbende og da skal der tales løs...
-
Jeg læste at gæs har en utrolig god hukommelse, og de glemmer dig ikke dersom du ikke har været god med dem. Derfor bør man dersom man har tamme gæs få nogen anden til at tjekke hvad køn de er, for de føler det som overgreb når du skal lægge dem på ryggen. Og ikke bare de gæs du håndterer, de som står rundt og ser på vil også synes du er ond....
-
:D :D :D - det skal jeg huske, hvis jeg altså får nogle. Jeg håber jeg kan købe nogle rugeæg i februar- marts her i foreningen. Vi er allerede ret langt i planlægningen... *f
Nogen, der kan undvære 4 gåseæg om ½ års tid???
-
Selfølgelig er der altid undtagelser... Men det er forholdsvis sjældent at gæs lægger æg i februar. Så det skal du nok ikke satse på.
En anden ting er at mange selv ruger på de første æg der kommer så der vil sikkert først være rugeæg til overs sidst på sæsonen.
Oveni alt dette er det også meget normalt at de første æg, gæssene lægger, er ubefrugtede.
Skal de ruges ud i maskine?
Hvis det er tilfældet så skal du ikke regne med at få 4 gæslinger ud af 4 æg. Selfølgelig kan det godt lade sig gøre men det er meget nemmere at ruge hønseæg ud, end det er at ruge gåseæg.
Danny
-
Gæs larmer en del (også om natten) og især Svanegæs er gode til det.
Desuden må svømmefugle og høns ikke holdes sammen, p.ga "faren" for fugleinfluenza.
Men gæs er også dyr med "større" personlighed end høns og de er rimelig nemme dyr at have med at gøre og ja så smager de jo fortræffeligt.
-
Lisbeth hvis du skal en tur til sjælland, så kan du tage et smut til Falster der kan du købe daggamle gæslinger fra maskine fra foråret.
Jeg husker ikke nummeret, men det kan jeg nok finde.
-
Og det kan du også på Fyn, fra ca. maj måned. Kratholt Fjerkræ på Vestfyn.
-
@ Danny: som jeg skrev: jeg ved intet om gæs ::)
Ja, jeg ville ruge dem ud i maskine og regnede med at kunne få 2 levedygtige ud af 4 æg - har lige ruget hønseæg ud med en succesrate på 50%.
Det kan nu godt være jeg så bare henter et par stykker hos Kratholm Fjerkræ. Måske skal jeg øve mig lidt mere med hønseæg, inden jeg kaster mig over større udfordringer ...
Jeg tror jeg vil starte med at gå på biblioteket og låne en bog om gæs, bare for at få lidt basisviden.
Og tak for hjælpen /o