Jeg har lige skrevet til personen for at høre hvem det handler om. For jeg var ude for noget der minder om det der bliver beskrevet.
Jeg havde lånt en hoppe af en veninde, til at lave et føl til mig. Vi fandt en araber hingst her på Lolland og den så rigtig flot ud på billedet.
Da vi kom ud til stedet så hingsten lidt tynd ud, men vi fik en forklaring om at han var lidt stresset af at stå på fold tæt op af hopperne, men han ville blive rykket ned på en græsfold sammen med vores hoppe væk fra de andre og der var masser af græs.
De andre hopper der stod var egentlig i god huld, så vi godtog forklaringen.
Vi aftalt at komme en uge efter, men han tog ikke telefonen og vi vidste jo ikke hvor hesten stod på græs.
Tre uger efter og en eftersøgning i området, opsøgning på mandens bopæl og lidt trusler om bål og brænd, fik vi endelig af vide hvor hoppen stod.
Han sagde hun lige var blevet rykket der ud for lejeren havde opsat folden. Da min veninde kom derud stod hoppen i en boks uden et rent halmstrå og det virkede som om hun ikke havde været ude i flere dage. Hun var i en usel tilstand og hendes hove bar præg af at stå i den sure gødning. Der var ingen fold på stedet så sandsynligt at hun ikke havde været ude.
Det kan godt være den samme.. Vi havde ingen beviser for at han misrøgtet hende, men hun havde tabt sig meget og vi var bare glade for at få hende hjem..
Nu når man ser sagen der kan man jo godt se at man skulle have meldt ham, så han ikke kunne gøre det mod andre. Men på den anden side havde han jo en forklaring om at han var blevet opsagt og derfor var hestene flyttet i nød.
Jeg håber de for stoppet ham...
