Mest sete - Krølgæs og Frankiske Gæs
|

72 visninger1,4 krølgæs. De to tyske ses gående i baggrunden, gasen til højre. Alle fra 2012. Jeg synes, gasens hale peger lidt for meget opad, den skulle gerne være nærmest vandret. På billedet, hvor kun ses 1,1 tyske, stiger halen heller ikke så meget. Men derudover er han et skønt dyr.
|
|

71 visningerKrølgæs - gæslingerne er næsten tre måneder gamle. De to i baggrunden får krøllet bryst, den forreste med ryggen til bliver glatbrystet
|
|

69 visningerDen tredje gæsling, der klækkede her den 22. maj 2012. Nu 4½ måned. Med glat bryst.
|
|

64 visningerKrølgæs - denne gæsling er næsten tre måneder gammel og får krøller på brystet
|
|

Rugetosser64 visningerDe fire krølgæs insisterer på at ruge og skælder ud på alt og alle, som finder på at nærme sig.
|
|

62 visningerDe to af i alt tre gæslinger klækket her hos os den 22. maj 2012. Disse får krøllet bryst. Nu 4½ måned.
|
|

Krølgæs - gæslinger næsten tre måneder gamle60 visninger
|
|

Frankiske Gæs 0,1 Blå59 visningerMin ene nye gås.
0,1 af racen Frankiske Gæs i farven blå. Købt 12. januar 2013 på Landsudstillingen i Fredericia, hvor 2,2 var udstillet som "Nyopdræt". 1,2 var sat til salg.
|
|

58 visningerDe to (1,1) tyske krølgæs. Gase forrest. Fra 2012.
|
|

58 visninger1,1 krølgæs hentet i Tyskland. Gase til venstre, gås til højre. Fra 2012.
|
|

Frankiske Gæs 1,1 Blå51 visningerMin nye gase og den ene nye gås.
1,1 Frankiske Gæs i blå. Købt (1,2) 12. januar 2013 på Landsudstillingen i Fredericia, hvor de var udstillet som "Nyopdræt". I alt var udstillet 2,2 af racen. Heraf var 1,2 til salg.
|
|

11 gæslinger klækket 3. og 4. maj 201345 visninger
|
|
|